Haber Merkezi

Marcel Broodthaers’ın sergisine yoğun ilgi

Marcel Broodthaers’ın sergisine yoğun ilgi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Akbank Sanat’ın 2014 – 2015 sezonu açılışını gerçekleştirdiği Marcel Broodthears’ın koleksiyonlarından oluşan sergi, yoğun ilgiyle karşılanıyor.

  1. yüzyıl kavramsal sanatının en önemli kurucularından biri olan ve başlı başına bir ‘ekol’ olarak kabul edilen Belçikalı kavramsalcı sanatçı ve şair Marcel Broodthaers’ın “Sözcükler, Nesneler, Kavramlar” (Words, Things, Concepts) adlı sergisi, 25 Eylül’den bugüne sanatseverler ile buluşuyor. 29 Kasım tarihinde sona erecek serginin ilgi görmesi, sanat çevrelerince de memnuniyetle karşılandı.

AKBANK SANAT’I PLANLARINIZA ALIN…

 Akbank Sanat’ta beğeniye sunulan sergi ile birlikte çeşitli konferanslar ve film gösterilerinin de gerçekleşmesi, daha geniş kitlenin bir araya gelmesinde etkili oldu.

Marcel Broodthaers’ın en geniş koleksiyonuna sahip Ghent’teki S.M.A.K. müzesi işbirliği ile hazırlanacak ve küratörlüğünü Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı sergi, Marcel Broodthaers’ın yapıtlarının dünyada ilk kez bu genişlikte sergilenmesi dolayısıyla büyük önem taşıyor. Çok geniş bir alana yayılan kavramsal yapıtlarında yazıyı, sözcükleri ve metinleri birer özne olarak kullanmasının yanı sıra, ‘hazır nesneleri’ yapıtlarının odağına yerleştiren Marcel Broodthaers, bununla kalmayarak bir süre sonra kuramsal düzeyde de ayrıntılı olarak çalışarak kavramları sanatının bel kemiği haline getirdi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

vakıf taşdelen su

noyadecor