Kadir Toprakkaya

Malta Cumhuriyeti bağımsızlığının 52. yılını kutladı

Malta Cumhuriyeti bağımsızlığının 52. yılını kutladı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Malta Cumhuriyeti, bağımsızlığının 52. yıldönümünü İstanbul’da verdiği bir resepsiyonla kutladı. İstanbul Başkonsolosu Franklin Aquilina’nın ev sahipliğinde gerçekleşen resepsiyona çok sayıda davetli katıldı.

Avrupa Birliği’nin Orta Akdeniz’deki üyesi Malta Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 52. yıldönümünü nedeniyle bir resepsiyon verildi. Conrad Oteli’nde, Malta’nın İstanbul Başkonsolosu Franklin Aquilina’nın ev sahipliğinde gerçekleşen resepsiyona İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin ve Prof. Dr. İlber Ortaylı ile birlikte çok sayıda davetli katıldı. Resepsiyonun organizasyonunu ve sponsorluğunu, Malta merkezli ve Türkiye’de de ofisi bulunan uluslararası danışmanlık şirketi GICG MALTA yaptı. Her iki ülkenin ulusal marşların okunmasını takiben Başkonolos Aquilina bir  açılış konuşması yaptı.

img_3710

Malta’nın İstanbul Başkonsolosu Franklin Aquilina, ülkesinin Türkiye ile ilişkilerine dikkat çekerek, “İki ülkenin dostluğuna büyük önem veriyoruz” dedi…

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ DAHA DA GELİŞTİRECEĞİZ…

Başkonsolos Aquilina konuşmasında, Malta’nın binlerce yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan önemli bir ülke olduğuna dikkat çekti. Aquilina, 1964 yılında bağımsızlığına kavuşan Malta’da, 1974 yılında Cumhuriyet ilan edildiğinin altını çizerek, Malta Cumhuriyeti’nin  bağımsızlığının 52. Yıldönümü sevincini Türk dostlarıyla paylaşmaktan onur duyduğunu sözlerine ekledi.  Aquilina,  Malta’nın, Türkiye ile ilişkilerine de dikkat çekti ve “İki ülkenin dostluğuna büyük  önem veriyoruz” dedi.

esmira hüseynova, ismail gültekin, kadir toparkkaya, canan toprakkaya, atılay kandemir

Resepsiyona Azerbaycan’nın İstanbul Konsolosu Esmira Hüseynova’da katıldı. İstanbul’un turizmden sorumlu vali yardımcısı İsmail Gültekin ile birlikte Kadıköy Life Ojketifleri’nin buluşturduğu kareyi, Kadir Toprakkaya, Canan Toprakkaya ve Milliyet Cadde Dergisi Genel yayın Yönetmeni Atılay Kandemir tamamlayan isimler oldular…

AVRUPA BİRLİĞİ DÖNEM BAŞKANLIĞI…

Malta Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Franklin Aquilina,  Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nın Ocak 2017’de Malta’ya geçeceğini de hatırlatarak, bu dönemde Türkiye ile olan ilişkileri daha da geliştireceklerini söyledi.

Gecenin Sponsoru olan GICG MALTA Direktörü Atef El Kadi ve Türkiye Ortağı ve Temsilcisi Derya Adıgüzel de dünyadaki tüm temsilciliklerinden edindikleri tecrübelerini Türkiye’deki ofisleri aracılığı ile hizmet vermekten memnun olduklarını belirttiler.

Malta Cumhuriyeti

Ünlü Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı gecenin onur konukları arasındaydı. Ortaylı yaptığı konuşmada, Malta ve Osmanlı’nın tarihsel ilişkilerinden bahsetti.

GICG MALTA HAKKINDA…

GICG Grubu, Malta Devleti’nin yetkilendirdiği uluslararası bir danışmanlık şirketi olup Avrupa Birliği ve Malta’da Vatandaşlık, Oturma İzni Programları ve İş Geliştirme konularında hizmet vermekte. Grubun bünyesinde tümü deneyimli danışmanlardan oluşan Vatandaşlık, Oturma izni, Hukuk, Vergi ve Kurumsal İş Geliştirme departmanları da bulunuyor.

Merkezi Malta’da bulunan GICG’nin, Türkiye, Mısır ve Hong Kong’da ofisleri bulunuyor.

GICG Türkiye’ye [email protected] email adresi veya 02164072828 numaralı telefondan ulaşılabilir. Detaylı bilgi için www.gicgmalta.com sitesi ziyaret edilebilir.

Malta Cumhuriyeti

Resepsiyona katılanlar arasında Eko Vitrin Dergisi Genel yayın Yönetmeni Bilal Koçak, DC Group Yönetim Kurulu Başkanı Murat Demirbilek, Aslan & Filiz Adıgüzel, Dillara Adıgüzel, TOURMAG Turizm Dergisi Sahibi kadir Toprakkaya, Kadıköy Life Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Canan Toprakkaya da vardı…

İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin

Malta Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosu Franklin Aquilina İstanbul vali Yardımcısı İsmail Gültekin’e katkılarından dolayı bir teşekkür plaketi verdi.

malta-4

Fransız Huzur Evi’nin Baş Rahibesi Rosily Rappova ile, Rahibe Pauline Saliba da resepsiyonun konukları arasındaydı. Kadıköy Life Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Canan Toprakkaya ile hatıra fotoğraf çektiren rahibeler, Toprakkaya’ya buldukları, “Huzur” hakkında bilgi verdiler…

MALTA CUMHURİYETİ HAKKINDA

Malta Cumhuriyeti, Orta Akdeniz’de yer alan, Sicilya’nın güneyindeki adalar devleti.  Malta takımadaları 3 büyük, 2 küçük adadan oluşuyor. Büyükleri: Malta, Gozo ve Comino. Takımadalar arasında en büyüğü olan Malta 237 km², Gozo 68 km² ve Comino 2 km² yüzölçümüne sahip. İngiliz egemenliği altındaki Malta, 1964’te bağımsızlığını kazandı. 1965’te de Avrupa Konseyi’ne üye oldu. 1974’te İngiltere adına bir vali tarafından yönetilen Malta’da cumhuriyet ilan edildi ve devlet başkanlığına Antony Joseph Mamo seçildi. Malta Cumhuriyeti, 1 Mayıs 2004’te Avrupa Birliği’ne üye, 1 Ocak 2008’den itibaren de Avro Alanı’na dahil oldu.  Malta, Ocak 2017’da Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı görevini 6 aylığına üstlenecek. Malta’da hiç dağ ya da akarsu bulunmuyor.  Adanın karakteristik özelliğini teraslanmış alanları ve bir dizi alçak tepeleri teşkil ediyor. 137 kilometre uzunluğundaki kıyılarında ise güzel kumsallara sahip pek çok koyları ve limanları bulunuyor. Malta, ekonomi olarak sıkıntı çekmeyen bir ülke. Ülkede evsiz bulunmuyor. Nüfusun yoğun olmaması sebebiyle halkın refah düzeyi normal. Ülkenin gelirlerinin yaklaşık %97 sini turizm oluşturuyor. Özellikle dil okullarının bunda etkisi var. Ülkede 50 den fazla dil okulu bulunuyor. Malta’nın GSYH’sı 10 milyar USD civarında. Kişi başına düşen milli gelir ise yaklaşık 24 bin USD. Malta’nın başkenti Valletta, resmi dili Maltaca ve İngilizce. Yüzölçümü 316 kilometre kare. Nüfusu ise 415 bin civarında. Parlamenter demokratik sistemle yönetilen Malta’da Cumhurbaşkanlığı görevini Marie Louise Coleiro Preca,  Başbakanlık görevini ise Joseph Muscat sürdürüyor.

14 MADDEDE NEDEN MALTA..?

 • AB Üyesi

2004 senesinden bu yana Avrupa Birliği üyesi olan Malta, Schengen Bölgesi’nin parçasıdır ve siyasi istikrara sahip bir Cumhuriyettir. Malta 2017 başında AB Dönem Başkanı olacaktır.

 • Commonwealth Üyesi ve İngiliz Etkisi

Malta İngiliz Toplumlar Birliği (Commonwealth) üyesidir. Commonwealth zirveleri ve toplantıları ülkede düzenlenmektedir (2015 CHOGM Zirvesi). Aynı zamanda birçok alanda İngiliz sistemi hissedilmektedir.

 • Güçlü Ekonomi

Avrupa ve Afrika üzerinden dünyaya açılmak için en doğru nokta olan Malta, Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomisi olup çeşitli cazip Devlet Teşvik Programları da mevcuttur.

 • Stratejik Konum

Akdeniz’in kalbindeki coğrafi konumu, Malta’yı Avrupa, Kuzey Afrika ve komşu ülkelerdeki tüm büyük şehirleri keşfetmek için için harika bir üs yapmaktadır. Ayrıca Sicilya, Korsika ve Sardinya adalarına da komşudur. Sadece 1 saat 40 dakika uçuş mesafesi olan Türkiye Malta arası haftada THY’nin 14 direk uçuşu vardır.

 • Düşük Yaşam Maliyeti ve Vergi Oranları

Malta, AB üyesi diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında daha düşük yaşam maliyeti ve cazip vergi oranlarına sahiptir. Kurumlar vergisi, Gelir Vergisi, Veraset Vergilerinde dünyadaki en cazip sistem ve muafiyetlerini sunmaktadır.

 • Yükselen Emlak Piyasası

Ülkeye yapılan yatırımlarla birlikte Emlak piyasası her sene yükselerek artmaktadır. Modern tarzda bina ve sitelerin yanısıra, 2018 Avrupa Kültür Başkenti olacak olan ve Unesco Miras listesinde bulunan tarihi şehir dokulu Valetta’da da cazip emlak ve yatırım fırsatları dikkat çekmektedir.

 • Eğitim Sistemi

İngilizce eğitim veren yüksek kailteli okul seçenekleri ve İngilizce eğitim veren prestijli Üniversiteler.

 • Resmi Dil İngilizce

İngilizce adanın 2 resmi dilinden biridir ve herkes tarafından akıcı olarak konuşulur.

 • Aile için İdeal

Mükemmel eğitim olanakları, sağlık hizmetleri, düşük suç oranları, elverişli iklim, tüm sene boyunca sunduğu açıkhava etkinlikleri gibi unsurlarla ailece yaşamak ve aile yetiştirmek için mükemmel bir ülkedir.

 • Düşük Suç Oranı

Avrupa ve Dünyada en düşük suç oranlarına sahip Malta hem iş hem de ailenizin geleceği için oldukça güvenli bir ülkedir.

 • Sağlık Sistemi

 Ada, kamu ve özel sektörlerde yüksek standartta hastane ve sağlık hizmetlerine sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü’nce Malta dünyanın en iyi 5’inci sağlık sistemine sahip ülke olarak listelenmektedir.

 • Güneş ve Deniz

Malta yılın 300 günü güneşlidir. Sıcak yazlar ve ılık kışlar yılda ortalama 19 derecelik bir sıcaklık sağlar. Malta’da ortalama su sıcaklığı 22 derecedir ve dünyanın en önde gelen dalış noktalarından biridir. Olağanüstü plajlar ve gelişmiş bir yat kültürü de mevcuttur.

 • Zengin Tarih

Ada, dünyanın en eski yapılarını kapsayan UNESCO Miras Alanlarının da dahil olduğu büyüleyici ve çeşitli tarihi binalara, alanlara ve müzelere ev sahipliği yapmaktadır.

 • Gozo ve Comino Adaları

Malta’nın kıyısında bulunan berrak sulara, büyüleyici manzaraya ve olağanüstü mimariye sahip bu adalar ülkenin güzelliğinin parçasıdır.

 

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su