Cenay Toprakkaya

Likya Yolu’nda bir tarih molası

Likya Yolu’nda bir tarih molası
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Anadolu Efes ortaklığında yürütülen Gelecek Turizmde, dördüncü yılında Antalya’nın Demre ilçesindeki Likya Yolu’nun üç farklı yürüyüş rotasının birleştirilerek, sürdürülebilir turizme kazandırılmasına destek verecek.

Her yıl sürdürülebilirlik temelinde sunulan üç turizm fikrine fon, eğitim, planlama, iletişim, danışmanlık ve teknik destek veren “Gelecek Turizmde” ile çalışmaları başlatılacak olan “Likya Yolu’nda Bir Tarih Molası” projesi; Kültür Rotaları Derneği tarafından Demre Belediyesi, Demre Kaymakamlığı ve Kapaklı Muhtarlığı işbirliğiyle yürütülecek.

Likya Yolu

SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMDE FARKINDALIK YARATMAK HEDEFLENİYOR…

Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş rotası olan ve her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilen Likya Yolu’nu geliştirmeyi hedefleyen proje, ziyaretçilerin dinlenme ve konaklama gibi temel ihtiyaçları göz önüne alınarak hazırlandı. Proje ile bölgede sürdürülebilir turizm konusunda farkındalık yaratılması ve üç farklı yürüyüş rotasının Demre’nin Hoyran mevkii ve Kapaklı köyünde birleştirilmesi hedefleniyor. Böylece bölgenin, ziyaretçilerin dinlenebileceği ve alternatif rota seçebileceği bir merkez haline getirilmesi planlanıyor.

DİĞER YÜRÜYÜŞ YOLLARINA ÖRNEK TEŞKİL EDECEK

Proje sahibi  Kültür Rotaları Derneği’nden Barış Mehmet Yüksel ve Berhat Onat Alan, şu açıklamalarda bulundu: “Bu proje ile Likya Yolu üzerinde olan köylerimizde yaşayan kadınların geleneksel üretimlerine devam etmelerini, sosyalleşmelerini ve farklı kültürleri tanımalarını istedik. Diğer yürüyüş yollarında da en büyük sıkıntımız olan köy konaklamasını bu projede köy kadınlarıyla birlikte hayata geçirerek, diğer yürüyüş yollarına da örnek olmayı hedefliyoruz. Yerel yönetimler ve yöre halkı; Anadolu kültürü, doğası ve tarihi için yapılan sürdürülebilir projelere duygusal bağlılık gösteriyor. Anadolu’nun dört bir köşesinde desteklediği projelerle büyük ses getiren Gelecek Turizmde ile işbirliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su