Haber Merkezi

Kuşadası’na 400 milyon liralık termal yatırım

Kuşadası’na 400 milyon liralık termal yatırım
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Deniz turizminin önemli destinasyonlarından Kuşadası’nda, 400 milyon liralık jeotermal yatırım ile turizmin 12 aya yayılması amaçlanıyor. Kuşadası’nda planladıkları yatırım için ÇED iznini alan turizm firmasının yetkilileri, projeyi hayata geçirmek için gün sayıyor.

Firmanın Ege Bölgesi temsilcisi Hasan Göçmen, aldıkları ÇED izniyle 3 farklı bölgede 12 rezerv alanı belirlediklerini; çıkartılacak jeotermal suyu konut ısıtılması, termal turizm ve sağlık turizminde kullanmayı hedeflediklerini söyledi. İlçedeki turistik otellere sıcak su sağlamanın yanı sıra birçok turistik tesis yapacaklarını anlatan Göçmen; “Yaklaşık 900 odası bulunan iki ayrı otel, termal özelliği var. 7 futbol sahası, bununla birlikte bünyesinde seracılık da yapılan bir konsept üzerinde çalışma başlatıldı. 350-400 milyon lira gibi bir yatırım planlıyoruz” şeklinde konuştu.

kuşadası

TURİZME TERMAL DOPİNG

Sadece kaplıca mantığında değil, doktor kontrolünde fizik tedavi ünitelerinin de bulunduğu sağlık merkezleri planladıklarını aktaran Hasan Göçmen, şunları ifade etti: “Buradaki amaç öncelikle, Kuşadası’nda sadece yaz aylarında süren turizmi 12 aya yayabilmek. 12 ay turizm diyebileceğimiz, turizmin bir yıla yayılacağı alternatif şekilleri üretmeye çalışıyoruz. Turizme termal doping diyebiliriz. Bununla birlikte kentsel olarak baktığımızda termale dayalı kentsel dönüşüm de diyebiliriz. Bölgeye ciddi bir yatırım yapılacak, ısıtma merkezleri ve pompa istasyonları kurulacak. Konutlarda dönüşümler olacak.”

İLÇENİN KADERİ DEĞİŞECEK

Kuşadası Turizm Derneği Başkanı Bülent İlbahar ise termal turizmin bölgeye çok büyük katkısının olacağını, ilçenin Afyonkarahisar gibi termal turizmde söz sahibi olabileceğini söyledi. İlbahar; “Kuşadası’nda turizm yaklaşık 5 ay sürüyor. Onun dışındaki aylarda işletmeciler, otellerini kapatmak zorunda kalıyor. Termal turizm olduğu zaman Türkiye’nin her yerinden gelenler olacaktır. Hem deniz hem de termal, iyi yatırımlarla çok faydası olacaktır. Böylelikle turizm 12 aya yayılacaktır. Bu duruma esnaf da çok sevinecek. Muhakkak bir canlılık olacaktır. İlçenin kaderi değişecek. Yerli ve yabancı turistler buraya akın edecektir” dedi.

TERMAL TURİZM, 12 AY TURİZM DEMEKTİR

Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Tacettin Özden de termal turizmin kesintisiz olduğuna dikkati çekerek; “Termal turizm, 12 ay turizm demektir. Bu, bölgeye ciddi katkı sağlar. Bölgenin turizmine, ekonomisine, halkın yaşam standardının yükselmesine katkı sağlayacaktır. Marka olmak lazım, insanların burayı bilmesi lazım. Herkes şu an iştahla bunların yapılıp, açılmasını bekliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su