Haber Merkezi

Kültür ve Turizm Bakanı İstanbul’da

Kültür ve Turizm Bakanı İstanbul’da
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun (İDT) 2016-2017 sezon açılışı dolayısıyla sahnelenen “Huzur” adlı oyunun Üsküdar Tekel Sahnesi’ndeki ilk gösterimini izledi.

Bakan Avcı, Kenan Işık’ın yazar Ahmet Hamdi Tanpınar’ın aynı adlı romanından uyarladığı oyunun ardından yaptığı açıklamada Tanpınar’a Allah’tan rahmet, Kenan Işık’a ise acil şifalar diledi. Oyunda emeği geçenlere teşekkür eden ve yeni sezonun hayırlı olmasını dileğini dile getiren Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı; “Sağlık, esenlik ve huzur içinde hayırlı bir sezon diliyorum. Başarılar diliyorum” ifadesini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı

“Huzur” adlı oyunun Üsküdar Tekel Sahnesi’ndeki ilk gösterimini izleyen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya, Kültür ve Turizm İstanbul İl Müdürü Nedret Apaydın ile İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Zafer Kayaokay da eşlik etti…

“DEVLET TİYATROLARI REPERTUVARINDA HİÇBİR ENGEL YOKTUR”

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik ise 1990’lı yıllarda dünyada 4 bin kadar oyun olduğunu belirterek, “Hadi şimdilerde 5 bin olsun. Bilmenizi isterim ki, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları’nın bu 5 bin oyunu oynamakta hiçbir beisi yoktur ve repertuvarımızda tamamı vardır. Bu böyle bilinsin” değerlendirmesinde bulundu.

KADROSU HAYLİ ZENGİN…

Nurullah Tuncer’in yönettiği oyunda Nimet İyigün Nalbant, Selen Nur Sarıyar, Ozan Özcan, Burak Çağlar, Meliz Tuzcuoğlu, Yusuf Can Sancaklı, Kıvanç Kürkçü, Enver Necmettin Amaç, Gökhan Türkal, Burcu Bahar Aydın, Rana Büyükyılmaz, Tolga Kortunay, Damla Ece Dereli, Kubilay Karslıoğlu, Hakan Elmasoğlu ve Orkun Gülşen rol alıyor. Ozan Demir, Hasan Kiriş ve Can Feza Gündüz’ün sokak çalgıcılarını canlandırdığı oyunun dekor tasarımını Behlüldane Tor, kostüm tasarımını Şirin Dağtekin Yenen, müziğini Orhan Enes Kuzu, koreografisini ise İlyas Odman üstleniyor.

“HUZUR ARAYIŞINI” KONU EDİNİYOR…

“İkinci Dünya Savaşının çıkmasına saatler kala Mümtaz, hasta yatağında yatmakta olan kuzeni İhsan’ın ilaçlarını yaptırmak üzere dışarı çıkar. İlaçların hazırlanmasını beklerken girdiği eskici dükkanında, geçirdiği son bir senenin olayları, bu olaylara etki eden tüm kişiler, hayatını şekillendiren her şey zihninde yeniden, aynı şiddetle canlanır. Mümtaz, düşle gerçek arasında gidip gelirken aşkı, hayatı, ölümü yeniden sorgulamaya ve huzuru aramaya başlar.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su