Cenay Toprakkaya

Kruvaziyer turizmin gözdesi Türkiye

Kruvaziyer turizmin gözdesi Türkiye
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra coğrafi konumu, turizm sektöründe son yıllarda atılan adımlar, Türkiye’yi Avrupa kruvaziyer pazarının gözde ülkesi haline getirdi. İklimi, eşsiz kumsalları ve tarihi eserleriyle gözde destinasyonlardan Türkiye, kruvaziyer turizmi açısından da tercih edilen ülkeler arasında önemli yer tutuyor.

Barselona, Civitavecchia, Venedik ve Pire limanlarına önemli alternatif olan Türkiye’deki limanlar, coğrafi açıdan dikkatleri çekiyor. Son 5 yılda Türkiye’ye 5 bin 284 gemiyle 6 milyon 855 bin 191 ziyaretçi geldi. Bu yılın ilk üç ayında ise Türkiye’yi ziyaret eden 8 gemi, 4 bin 258 yolcu getirdi. Geçen yıl Türkiye’de 16 limandan kruvaziyer yolcu hareketi gerçekleşirken; Kuşadası, İstanbul, İzmir, Bodrum, Marmaris ve Antalya, bu gemilerin sıkça uğradığı limanlar arasında yer aldı.

TÜRKLERİN İLGİSİ DE HIZLA ARTIYOR

Kruvaziyer turizmi sadece yabancılara değil, yerli turistlere de alternatif ve farklı tatil deneyimi yaşama şansı sunuyor. Dünyada birçok turistin tercih ettiği kruvaziyer turlarına, Türklerin de ilgisi hızla artıyor. Bu kapsamda Kuşadası, İzmir ve İstanbul katılımlı gemi seyahatleri giderek yaygınlaşıyor. Türkler, gemi seyahatinde en çok sıcak bölgeleri tercih ediyor. Kruvaziyer gemileri konfor ve sundukları seçenekler açısından 5 yıldızlı otelleri aratmıyor. Yolcular, tur kapsamında birçok ülkeyi ziyaret etme imkanı buluyor. Aileler de dahil olmak üzere birçok farklı yolcu tipine uyabilecek çeşitlilikte seyir seçenekleri, özellikle kısa süreli turlarda ekonomik ve kaliteli tatil imkanları da kruvaziyer gemilerine talebi artırıyor.

kruvaziyer

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor