Hava Asal

Koruma Kurulu doğruladı: Hatipoğlu’nun oteli ‘kaçak’

Koruma Kurulu doğruladı: Hatipoğlu’nun oteli ‘kaçak’
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

 

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’na ait Sultanahmette’ki Ayasultan otelinin kaçak olduğuna dair iddiaların Koruma Kurulu tarafından doğrulandığı açıklandı.

İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderdiği bilgi notunda, Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’na ait Sultanahmette’ki Ayasultan otelinin kaçak olduğunu doğruladı. Hatipoğlu’nun binayı Koruma Kurulu’ndan izin almadan yenilediği ortaya çıktı.

Radikal gazetesinden Ömer Erbil’in haberine göre, Hatipoğlu’nun Sultanahmet’te bir binayı 4.5 milyon liraya aldığı ve 3 yıllık inşaat çalışmasının ardından Aya Sultan adını verdiği otelini 2012’de hizmete açtığı, önceki binanın 12.5 metre olan yüksekliğinin otele dönüştüğünde 15.5 metreye ulaştığı iddia edilmişti. Tüm bu çalışmaların da Koruma Kurulu’ndan izin alınmadan yapıldığı ileri sürülmüştü. Hatipoğlu da iddialara, “Bu mekân alındığında 4 katlı, bugün 4 katlıdır. İşte belgesi. Bu yalan ve iftira haberlerini yapan, yayan, vesile olan kim varsa, asla hakkımı helal etmeyeceğim” yanıtını vermişti.

İddiaların ortaya çıkmasından sonra İstanbul 4 Nolu Koruma Kurulu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bilgi notu gönderdi. Otelin kentsel sit alanı içinde kaldığı, binanın korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil kaydının bulunmadığı, 1/1000 ölçekli Fatih İlçesi(Tarihi Yarımada) Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planında; 2. derece koruma bölgesinde, bitişik nizamlı, yükseklik h:12.50 metre, 2. derece ticaret alanında kaldığı vurgulanıyor.

Hazırlanan bilgi notunda, Fatih Belediyesi’nden otel inşaatı ile ilgili kurula kesinlikle bilgi verilmediğinin altı çiziliyor. Ayasultan oteli 2012 yılında güçlendirme çalışması adı altında yenilenerek yeniden açılıyor. Ancak proje onayı için 4 Nolu Koruma Kurulu’na müracaat edilmiyor. Koruma Kurulu kendisinden habersiz plan notlarına aykırı olarak güçlendirme yada yenileme yapanlar hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunması gerekiyor. Fatih Belediyesi de kurul onaysız güçlendirme ruhsatı verdiyse suç işlemiş oluyor. Ruhsat verenler hakkında da savcılık işlem yapabilir.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor