Cenay Toprakkaya

Konyaaltı sahiline muhteşem proje

Konyaaltı sahiline muhteşem proje
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili Projesi’nin yüzde 90’ının tamamen halkın ücretsiz kullanımında kalacağını söyledi. Türel, Konyaaltı sahilinin Boğaçayı Projesi ile birleşince muhteşem görüneceğini de kaydetti.

Başkan Menderes Türel, Antalyanın dünyaca ünlü pırlanta gerdanlığı Konyaaltı Sahili Projesi çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtti. Projenin spor alanları, yaşam alanları, gezi alanları ve yürüyüş yolları ile tamamen halka açık bir proje olarak Antalyalılara ve turizme hizmet edeceğini anlatan Türel, şunları ifade etti:

Konyaaltı Sahili Projesi

HALKIN HER YERİNİ KULLANABİLECEĞİ BİR PROJE

“İsteyen ücretiyle hizmet alabilecek ama yüzde 80-90’ı tamamen halkın ücretsiz hizmet alabileceği bir sahil projesi. Ben ilk senemde şezlong şemsiye bedava yapmıştım. Şemsiyeleri evlerine götürenler oldu. Bu süreçte halkın bir kısmından ücretli hizmet almak istedikleri yönünde talepler geldi. Koruma kullanım dengesi içinde tamamen halkın her yerini kullanabileceği bir proje. Sadece, yüzde 10-11’lik bir kısmında ücretli hizmet alınması söz konusu.”

MAVİ İLE YEŞİLİN EŞSİZ UYUMU

Proje ile bütüncül, çağdaş ve özgün şekilde yeniden düzenlenen Konyaaltı sahili, mavi ve yeşilin eşsiz uyumunu temel alarak hak ettiği konuma gelecek. Proje öncesi alanda bulunan beton zeminler 97 bin 468 metrekare iken, yeni proje ile 67 bin 800 metrekareye indirilerek, yaklaşık 30 bin metrekare beton alan, yeşil alana dönüştürülecek. Proje alanında bulunan mevcut ağaçların tamamı korunarak, alana Akdeniz Bulvarı’nda 3 bin 234 adet, Beach Park ve Varyant’ta 1.077 adet, Müze ve Olbia meydanlarında 953 adet olmak üzere toplamda 5 bin 234 ağaç ilave ediliyor. Mevcut durumda 12 bin 600 metrekare olan kapalı alan, projede metrekare olarak yarıya düşürülerek, bu alanlar yeşil alan olarak yeniden düzenlenecek.

Bir Cevap Yazın

sonomed

vakıf taşdelen su

noyadecor