Cenay Toprakkaya

Kemeraltı Lezzet Haritası hazırlandı

Kemeraltı Lezzet Haritası hazırlandı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Geçtiğimiz günlerde kurulan Ege Gastronomi Turizmi Derneği, ilk icraat olarak Kemeraltı Lezzet Haritası’nı hazırlatarak, bölgenin gastronomik değerlerine dikkat çekti.

Kuruluşu çok yeni olmasına rağmen İzmir sivil toplum kuruluşları arasında kuvvetli bir çıkış yapan dernek, Tepekule İş Merkezi’nde bulunan A7 Şehir Kulübü’nde basın mensuplarına bir kahvaltı vererek, Kemeraltı Lezzet Haritası’nı tanıttı. Turizmci Serdar Çelenk’in başkanlığını yaptığı derneğin yönetim kurulunda da tanınmış isimler bulunuyor. Başkan Yardımcısı İletişim Uzmanı Sibel Önbaş, Doç. Dr. Levent Köstem, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Uhri, Şef Binali Yılmaz, Köşe Yazarı Bircan Turgul Yörümez ve Özlem Yaşayanlar, derneğin yönetim kurulunu oluşturuyor.

İZMİR’İN EN ÖNEMLİ DEĞERLERİNDEN

Dernek Başkanı Serdar Çelenk, Kemeraltı’nın ne kadar değerli bir hazine olduğunun pek kavranamadığına değinerek, şunları ifade etti: “Yüzyıllardır İzmir’in alışveriş ve sosyal merkezi olan Kemeraltı, halen İzmir’in en önemli değeridir. Tarihi ve dini yapılarının yanı sıra her kesimden insanların aradıkları her şeyi bulabilecekleri, dolaşırken düşüncelerden sıyrılıp, farklı bir dünya tarafından sarıp sarmalandıkları bir yer. Bir nevi terapi merkezi…

Kemeraltı Lezzet Haritası

BAŞLI BAŞINA BİR SANAT ESERİ

Amacımız, AVM’lerdeki yabancı kültürün sahte çekiciliğine kapılmış başta gençlerimizi Kemeraltı’na çekerek, kendi tarihini ve kültürünü tanımalarını sağlamak. İzmirli vatandaşlarımızın yanında yerli ve yabancı konuklarımız için de yeme-içme kültürü üzerinden çekim alanı oluşturmak. Kemeraltı’na gelenlerin lezzet noktalarına rahatlıkla ulaşabilmeleri için bir harita hazırladık. Minyatür sanatçısı Arya Kamalı’nın özel teknikle hazırladığı bu harita, başlı başına bir sanat eseri. Kemeraltı’nın tarihi dokusu ile de çok iyi özdeşleşiyor. Harita üzerinde belli kriterlere uygun olanlar arasından seçtiğimiz lezzet noktalarını işaretledik. Yeni baskılarda da bu lezzet noktalarını güncelleyeceğiz.”

ÖZEL LEZZETLERE BU HARİTA İLE ULAŞABİLECEKLER

Haritaların enformasyon noktaları, havaalanı, oteller, taksi durakları ve üniversitelerin gastronomi bölümü öğrencilerine dağıtılacağına değinen Çelenk, yerli ve yabancı konuklar başta olmak üzere vatandaşların bu harita ile özel lezzetlere ulaşabileceklerini vurguladı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su