Cenay Toprakkaya

Kayseri’de 10 milyon yıllık fosil bulundu

Kayseri’de 10 milyon yıllık fosil bulundu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Yamula Barajı civarında antropologlar tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarını açıkladı ve 10 milyon yıl öncesinde yaşadığı belirtilen bir fosil bulunduğunu kaydetti.

Kayseri’nin tarihi yönden birçok değeri bulunduğunu dile getiren Çelik; “Koruma altına alınması ve gün yüzüne çıkarılması gereken değerler bunlar. Geçen sene başlatılan Şeker Fabrikası’nın içerisindeki Keykubat Sarayı kazısı, bunun bir örneği. Buralarda yapılan kazıları destekliyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin alarak çıkartılan ve antropolojik değeri olan hayvan fosillerinin araştırılması ve gün yüzüne çıkarılmasıyla ilgili protokoller yapıyoruz” dedi.

ANADOLU’NUN BİYOLOJİK KÜLTÜR MİRASINA IŞIK TUTACAK

Bu kapsamda yapılan araştırmalar ve sonucunda bulunan fosil hakkında bilgi veren Başkan Mustafa Çelik; “Yamula Barajı civarında bulunan yaklaşık 10 milyon yıl öncesine ait bir hayvan fosili. Fil olduğu söyleniyor. Daha önce de Gömeç civarında 6 ile 8 milyon yıl öncesine ait zürafa ya da gergedana ait fosiller bulundu. Bu fosilin tarihi değeri çok yüksek. Biliyorsunuz Anadolu, tüm kıtaların geçiş noktasında ve göç yollarının üzerinde. Anadolu’nun tarihine ve biyolojik kültür mirasına ışık tutması açısından bu tip araştırmalar çok önemli. Bunlar inşallah yapılacak çalışmalarla gün yüzüne çıkartılacak ve bilim merkezlerimizde sergilenerek tüm kamuoyuyla paylaşılacak” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

vakıf taşdelen su

noyadecor