TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

Kayak merkezleri beyaza büründü!

Yazar Kemal Serezli

Bir yandan son aylarda kuraklık yaşanırken Türkiye’de kayak merkezlerine yılın ilk karı düştü. Kartalkaya, Kartepe, Uludağ, Palandöken ve Erciyes gibi kış turizminin gözde merkezlerini turist heyecanı sardı.

Tesislerde hazırlıklar hız kazanırken sıcaklıkların önümüzdeki günlerde daha da düşmesi ile birlikte kar kalınlıklarının artması bekleniyor.

İlk kar yağışları etkili olsa da, istisnalar dışında trafik akışında sorun yaşanmadı

SEVİNÇ VE PANDEMİ KORKUSU BİR ARADA

Tüm dünyayı etkisi altına alan ağır pandemi koşulları, kış aylarının gelmesi ile birlikte arttı. 65 yaş üstü vatandaşlar için birçok ilde başlatılan kısmi sokağa çıkma yasağı, “önümüzdeki günlerde seyahat kısıtlaması gelir mi” sorusunu da akıllara getiriyor.

Kar yağışının bu yıl erken gelmesi, otel yöneticileri ve turizmcileri sevindirdi. Ancak pandemi koşullarının daha da ağırlaşması, ülkeler arası seyahat kısıtlaması gibi ihtimaller, beyaza bürünen dağlarda yöneticileri kara kara düşündürüyor. Yerli turistler de soluğu en yakın kayak merkezlerinde aldı.

Dağların etekleri de ilk kar yağışında beyaza büründü

HENÜZ KAYAK İÇİN ELVERİŞLİ DEĞİL AMA, KARTPOSTALLIK MANZARASI YETİYOR

Kasım ayının ortasına geldiğimiz bugünlerde Türkiye’deki hiçbir kayak merkezinde zemin koşulları ve kar kalınlıkları henüz yeterli seviyede değil. Yaklaşık değerlerde Kartalkaya ve Kartepe’de 10 cm, Uludağ’da 15 – 20 cm, Palandöken’de 05 – 10 cm, Erciyes’te 05 cm ölçülen kar kalınlığı, kayak koşulları için elverişsiz olarak değerlendiriliyor.

Sadece kar kalınlığı değil, ayrıca zeminde birikmiş ve kayak için yeterli buzlanmayı sağlayan sert tabakanın da oluşmasının gerektiği biliniyor. Türkiye, enlem değerleri itibariyle kayak koşullarına daha çok Aralık ayında uygun olan ülkeler kategorisinde yer alıyor.

BU YIL GÖZLER, METEOROLOJİDEN ÖNCE BİLİM KURULU’NDA

Kar yağışının yüksek oranda olması hem turizmciler, hem de tatilcilerin her yıl beklentisi.  Türkiye’de kış turizmcileri bir anlamda, 2020-2021 kış sezonunda covid-19 ile ilk ciddi sınavını verecek. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de daha çok Mart ayında etkisini hissettirmeye başlayan koronavirüs pandemisinden kayak merkezleri, sezon sonu olması nedeniyle kısmen etkilenmişti. Ancak ülkelerinde yasakların başlaması ile birlikte yine de beyaz cennet tatil merkezlerinde turist sayısında düşüş yaşanmıştı.

Türkiye’de kayak merkezleri, koronavirüs ile en ciddi etkileşimini bu yıl yaşayacak.  Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan Bilim Kurulu’nun alacağı kararlar, turizmciler ve tatilcilerin kış rotasında birinci derece etkili olacak.

istanbul antika ve sanat fuarı

İLGİLİ HABERLER