Haber Merkezi

Kaş’ın 25 yıllık özlemi sona erecek

Kaş’ın 25 yıllık özlemi sona erecek
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Her yıl milyonlarca turisti misafir eden Antalya’ya yapılması planlanan Batı Antalya Havalimanı, Türkiye’nin turizm merkezlerinden Kaş ilçesinin 25 yıllık özlemini sona erdirecek.

İl merkezine 200 kilometre uzaklıkta bulunan; deniz, kum ve güneşin yanı sıra doğa harikası koyları, tarihi mekanları ve yaylalarıyla turizmin önemli merkezlerinden Kaş’ta turistler, çoğunluğu evlerden bozma butik oteller ile kamp alanları ya da bungalovlarda konaklıyor. Rus ve Alman turistlerin yanı sıra İngiliz turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği turistik ilçede, Kaş ve Demre ilçeleri arasına yapılacak Antalya’nın 3. havalimanı ile müşteri yelpazesinin artırılması ve yeni yatırımlarla turizmin daha da canlandırılması hedefleniyor.

kasin-25-yillik-ozlemi-sona-erecek-7

GELİŞİMİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK PROBLEM ULAŞIM

Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer; ilçenin denizi, bitki örtüsü ve tarihi mekanlarıyla her yönden çok iyi bir yerde bulunduğunu, turizmin yanında tarım ve ticaretin de önemli bir yer tuttuğunu anlattı. “Kaş’ta yıllar yılı ulaşımdan yana çok büyük ıstıraplar çektik” diyen Kocaer, geçmişte Antalya’ya üç günde gitmek zorunda kaldıklarına dikkat çekti. Başkan Kocaer, ilçenin gelişmesinin önündeki en büyük problemin ulaşım olduğunu vurgulayarak; “Kalkan ve civarında yetiştirilmiş olan tarım ürünlerinin İç Anadolu’ya ve ihracat merkezlerine ulaştırılmasında büyük zorluklarımız var” dedi.

kasin-25-yillik-ozlemi-sona-erecek-6

TURİZM AÇISINDAN ÖNEMİ BÜYÜK

Halil Kocaer, 1991 yılında Kınık Köyü’nde havaalanı için temel atıp hafriyat çalışmalarını yaptıklarını aktararak, şunları söyledi: “Havalimanı, 1991 yılının Kasım ayında dolgusu yapılarak faaliyete geçecek iken özel çevre içerisine alındı. Daha sonraki dönemlerde de inşaatına başlanamadı. Kaş’ın yakınında Antalya Havalimanı 200, Dalaman Havalimanı 165 kilometre. Gazipaşalıların havaalanından uçtuğu gibi, Aksu ve Seriklilerin Antalya Havalimanı’ndan uçtuğu gibi bizim de buradan kalktığımızda hiç olmazsa 45 dakikada gidebileceğimiz bir havalimanına inşası lazım. Turizm ve ulaşım açısından da Kaş’ta bir havalimanının önemine inanıyorum.”

kasin-25-yillik-ozlemi-sona-erecek-5

2 MİLYAR LİRA KATKI SAĞLAYACAK

Antalya’nın batısına havalimanı yapılması için turizmciler ve iş adamlarından gelen talepler üzerine Bakanlık yetkilileri ve havacılık uzmanları, yer tespiti yapmak üzere geçen Mayıs ayında Antalya’da incelemelerde bulunularak, Kaş-Demre arasına her türlü uçağın inebileceği bir havalimanı yapılmasının planlandığı bildirildi. Henüz proje aşamasındaki Batı Antalya Havalimanı’nın yılda 5 milyon yolcuya hizmet vermesi ve Antalya ekonomisine yılda 2 milyar liralık katkı yapması planlanıyor.

kasin-25-yillik-ozlemi-sona-erecek-4

kasin-25-yillik-ozlemi-sona-erecek-3

kasin-25-yillik-ozlemi-sona-erecek-2

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su