Cenay Toprakkaya

Doğa harikası Trabzon, yeni sezonda da iddialı!

Doğa harikası Trabzon, yeni sezonda da iddialı!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Doğu Karadeniz’in tarih, deniz, dağ ve yayla turizmi açısından en zengin illerinden Trabzon, geçen yıl iki milyonu aşkın turist ağırladı. Yeşil ve mavinin bir arada bulunduğu, kendine has kültürel değerleriyle dikkat çeken Trabzon, eşsiz manzarası ve ulaşım kolaylığı bakımından da önemli bir turizm merkezi olma yolunda ilerliyor. Günlük yaşamın yoğunluğundan uzaklaşmak isteyenlerin de kısa tatil güzergahları arasında yer alan kent, ziyaretçilerine doğal güzelliklerinin yanı sıra her mevsim farklı alternatifler sunuyor.

Balık ağırlıklı mutfağının yanı sıra Akçaabat köftesi ve Hamsiköy sütlacıyla da adından söz ettiren Trabzon, misafirlerine eşsiz lezzetleri tatma fırsatı sağlıyor. Yılın 12 ayı turistlere ev sahipliği yapan kent, Körfez ülkelerden gelen turistler başta olmak üzere her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Turizm potansiyelini sürekli artıran ve geçen yılı iki milyonu aşkın ziyaretçiyle tamamlayan Trabzon, 2018’de daha fazla turist ağırlamayı hedefliyor. Kente gelen turistler, Uzungöl başta olmak üzere Sera Gölü, Sümela Manastırı, Zigana Dağı, Hamsiköy, Ayasofya Camisi, Atatürk Köşkü, Çal Mağarası ve yaylaları geziyor.

Ali Ayvazoğlu

TANITIM ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERİLECEK

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Trabzon’da turizm açısından 2017’nin çok güzel geçtiğini, geçen yıl 2 milyon 150 bin dolayında kişiyi ağırladıklarını, bunun yaklaşık 450 binini yabancı ülkelerden gelen turistlerin oluşturduğunu ifade etti. Ayvazoğlu, gecelik konaklama rakamının ise yaklaşık 4 milyonu bulduğunu belirterek; “Bunlar Trabzon’da turizm açısından önemli veriler. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak ilgili paydaşlarımızla 2018 turizm sezonuna da hızlı şekilde hazırlık yapıyoruz. Bu kapsamda da tanıtım çalışmalarına önem veriyoruz” dedi.

Tünel Akvaryum

SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM HEDEFİ

Çok sayıda turizm fuarına katıldıklarını dile getiren Ali Ayvazoğlu, bu sene farklı olarak Hindistan Turizm Fuarı’na katılmayı hedeflediklerini, 2018’de turizm fuar çeşitliliğini artırmayı planladıklarını ifade ederek, Trabzon’u en iyi şekilde tanıtma gayreti içerisinde olacaklarını söyledi. Turist çeşitliliğini artırmak istediklerine de dikkat çeken Ayvazoğlu, bu kapsamda turizme dönük çalışmalarının devam ettiğini, kış turizmi çalışmalarının da hızlandırılması gerektiğine işaret ederek, yapılan çalışmalarla Trabzon’un 12 ay sürdürülebilir bir turizme kavuşmasını istediklerini vurguladı.

Trabzon

YÜZDE 40 ARTIŞ

Türkiye’nin 30 milyonu aşkın turiste ev sahipliği yaptığını aktaran İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu; “Dolayısıyla ülkemizde geçen yıla oranla yüzde 40 artış sağlandı. Trabzon’a geçen yıl gelen turist sayısında da önceki yıla oranla yüzde 40-45 artış yaşandı. İnşallah 2018’de bunun üzerine çıkacak bir yapıya kavuşmuş oluruz ve turizmde daha da önemli bir noktaya geliriz” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor