Cenay Toprakkaya

Kapadokya’nın rakibi büyümeye devam ediyor

Kapadokya’nın rakibi büyümeye devam ediyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Nevşehir sınırları içerisinde yer alan Kapadokya, her yıl yüz binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütahya sınırları içerisinde yer alan Frig Vadisi’nde bulunan Peri Bacaları da bu süreçte büyümeye devam ediyor.

Oluşumlarını henüz tamamlayamayan Frig Vadisi’ndeki Peri Bacaları, yıllar sonra da olsa Kapadokya’ya bir rakip olarak turistleri ağırlayacak. Henüz keşfedilmemiş birçok güzelliği bünyesinde bulunduran vadi boyunca 4 kilometrelik alana yayılan Peri Bacaları, öne çıkan diğer güzellikleriyle birçok turisti şimdiden ağırlamaya başladı. Frig Vadileri Rehberi Tanju Tetik, konu ile ilgili yaptığı açıklamada turistlerin bölgeye gelmeye başladığını belirterek, şunları ifade etti:

BÖLGE TURİZME AÇILMAYA BAŞLADI

“Peri Bacaları, Frig Vadisi’nde çok çeşitlilik göstermektedir. Oluşumlarını henüz tamamlamamış olan bu doğa harikaları, büyümeye devam ediyor. Üçler Kayası, Döğer, Bayramaliler, Demirli, Ayazini ve Sarıcaova bölgelerinde çok fazla Peri Bacaları ve mantar kayalar bulunuyor. Bu yapılar, yaklaşık 300-500 yıl daha kendilerini oluşturmaya çalışacak. Bu haliyle bin yıllık bir oluşum gözüküyor. Şu haliyle Nevşehir’in çok çok gerisindeyiz. Ancak bölge çok büyük ve ben inanıyorum ki Nevşehir’den daha çok gözde bir yer olacak. Bölge turizme açılmaya yavaş yavaş başladı. Artık insanlar Nevşehir ve Kapadokya’yı çok çok iyi biliyorlar. Ancak Frigya Vadileri çok bakir. Gizemli Frigya’yı insanlar keşfetmeye başladılar. Bundan sonra inşallah daha sık bir katılımcı alacağız. Yerli ve yabancı turistlerin gelmesi çok yakında.”

Kapadokya

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su