Kadir Toprakkaya

İstanbul’un bazı bölgelerine girişler paralı mı olacak? Londra Modeli ne demek?

İstanbul’un bazı bölgelerine girişler paralı mı olacak? Londra Modeli ne demek?
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bütün servisler kaldırılacak açıklamasına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’dan düzeltme geldi. Bakan Elvan “Resmi kurumlara ait servislerin kaldırılması düşünülebilir ama özel kesime ait servisler kaldırılacak gibi bir şey söylemek mümkün değil. Hukuken de söz konusu değil” diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dönüşüm programını açıklarken söylediği “Metro, tren gibi raylı sistem hattındaki okul, üniversite, işyeri servisleri kaldırılacak; vatandaş toplu taşıma araçlarına yönlendirilecek. Servis aracı kullanıcılarına toplu taşıma bileti ve/veya ücretsiz veya indirimli kart verilecek” sözleri tartışma yaratmıştı. Bu açıklamaya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’dan düzeltme geldi. Tartışmayı Akşam’dan Miray Çimen’e değerlendiren Bakan Elvan, “Şehir merkezlerine girişleri ücretli hale getirilebilir” diyen Elvan, sözlerine şöyle devam etti: Resmi kurumlara ait servislerin kaldırılması düşünülebilir ama özel kesime ait servisler kaldırılacak gibi bir şey söylemek mümkün değil. Hukuken de söz konusu değil” dedi.
LONDRA MODELİ DÜŞÜNÜLEBİLİR
Enerji verimliliğine vurgu yapan Bakan Elvan, “Arkadaşlarımız özellikle enerji verimliliği konusunda çalışma yaparken bazı tedbirler ortaya koymuşlar. Bunlardan bir tanesi de metronun, özellikle raylı sistemlerin geçtiği bölgelerde insanların, metro ve raylı sistemlere daha kolay ulaşabileceğini düşünerek yapılan bir çalışma.Enerji verimliliğini arttırıcı birtakım tedbirler alınacak.” dedi. Kent merkezlerine girişlerin paralı olmasına ilişkin de konuşan Bakan Elvan “Buna yönelik belediyeler çalışma yapacak. Londra’da olduğu Belirli merkezlerin paralı yapılması halinde yığılma azalabilir mi? gibi birtakım çalışmalar olacak. Vatandaşlarımızı rahatsız edici, vatandaşlarımızın beklentilerini ortadan kaldırıcı bir karar alınması söz konusu olamaz.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

vakıf taşdelen su

noyadecor