Editör

Hava kirliliği yumurtalık rezervlerini etkiliyor

Hava kirliliği yumurtalık rezervlerini etkiliyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kirli havanın yumurtalık rezervlerini azalttığı tespit edildi. Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği’nin Viyana’da düzenlediği 2019 yıllık toplantısında, çevresel hava kirleticilerine maruz kalındığında, kadınların yumurtalık rezervinin azaldığına dikkat çekildi.

Viyana’da düzenlenen toplantıda Araştırmacılar, kadının hastane hormon ölçümlerini, Google Maps’i kullanarak coğrafi konum verileriyle birlikte, bölgesel yetkililerden azot dioksit ve partikül madde seviyeleri hakkındaki gerçek zamanlı çevresel verilerle ilişkilendirmek için ‘büyük veri’ yaklaşımı kullandıklarını belirttiler. Çalışmalarında yüksek miktarda hava kirletici ile ilişkili bir alanda yaşamanın, yumurtalık rezervini iki ya da üç katına kadar ciddi oranda azalttığına dikkat çektiler.

 

Hava kirliliği yumurtalık rezervlerini etkiliyor

 

KİRLİ HAVA ÜREME SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR…

 

Kirli havanın ve çevrenin üreme sağlığı üzerinde ki etkilerini konuştuğumuz Çevre Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hürkan Akyol olumsuz çevresel faktörler hakkında bilgi verdi. Hava kirliğinin birçok sağlık sorununa yol açtığını söyleyen Op. Dr. Hürkan Akyol şöyle konuştu: “Hava kirliliği, küresel olarak ölümlere ve hastalıklara yol açan kaçınılabilir temel nedenlerden birisidir. Üreme sağlığını da olumsuz etkilemenin yanı sıra, düşük doğum ağırlığı ve erken doğum gibi doğuma ilişkin süreçleri de olumsuz etkilemektedir.

Hava kirleticileri arasında, hava içerisinde asılı olarak bulunan katı ve sıvı parçacıkların karışımından oluşan, yaygın bir hava kirleticileri olan Partiküler maddeler, renksiz, alev-almaz ve keskin bir kokusu olan gaz Kükürt dioksit, havanın içerisinde ne zaman bir şey yansa oluşan azot oksitleri, Ozon, renksiz, kokusuz ve tatsız bir gaz olan havadan biraz daha hafif karbon monoksit, oda sıcaklığında kolaylıkla buharlaşabilen organik kimyasallardan Uçucu Organik Bileşkeler sayılabilir. Uzun süreli kükürt dioksit maruziyeti üreme sağlığı ile ilgili sorunlara da yol açar. Bir kız çocuğu doğduğunda milyonlarca yumurta ile doğar giderek yumurta rezervi azalır.

Beslenme, çevresel faktörler bu azalmada çok etkilidir. Yaşadığımız yerin yanı sıra evimizin tadilatında kullandığımız birçok ürünün içerdiği kimyasal maddeler üreme sağlığına zarar verir. Boyalar, tiner ve incelticiler, yapıştırıcılar üreme sağlığını etkileyerek kısırlık ve düşüklere neden olabilir. Erkeklerde bu ürünler sperm sayısında azalmaya, kısırlığa ve eşlerinde düşük ve anomalili bebek doğumuna neden olur. Gebelik planlandığı dönemde ve gebelik sırasında bu maddelere maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

Eviniz boyandığında çok iyi havalanmasını sağladıktan sonra evde yaşamaya başlayın. Ev temizliğinde kullanılan mobilya cilası, çok amaçlı temizleyiciler, halı şampuanları, oda spreyleri, banyo ve tuvalet temizliğinde kullanılan deterjanlar üreme sağlığına zarar verebilir. Bu ürünleri kullanırken eldiven kullanılması ve temizlenen mekânların iyi havalandırılması gerekir. Bunların yanı sıra aktif içici ya da pasif içici olursa olsun sigara dumanı birçok zararlı madde içerir. Fazla sigara içenler ve erken yaşta sigara içmeye başlayan kadınları ve erkekleri olumsuz etkiler” dedi.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su