Cenay Toprakkaya

Hasan Söylemez’den Afrika’da hayallere yolculuk

Hasan Söylemez’den Afrika’da hayallere yolculuk
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Gazeteci ve belgesel programcısı Hasan Söylemez, tek başına Afrika’nın 54 ülkesini bisikletle dolaşarak belgesel çekiyor. Dünyanın en zorlu ve en tehlikeli yolculuklarından birini yapan Söylemez, Afrika’da yaşayan insanların ne tür hayaller kurduğunu araştırarak, Afrika’nın “Hayal Arşivini” oluşturmayı amaçlıyor.

Ocak 2017’de bisikletiyle Fas’tan yola çıkan Hasan Söylemez, altı ayda 3 bin 200 kilometre pedal çevirerek önce dünyanın en büyük sıcak çölü Sahra’yı aştı; daha sonra Moritanya, Yeşil Burun Adaları ve Senegal’i geçerek Gambiya’ya ulaştı. “Journey to Dreams” (Hayallere Yolculuk) adını verdiği 54 serilik belgeselin birinci bölümünü de Gambiya’dayken YouTube’dan yayınladı. Merakla beklenen belgeselin sadece fragmanı, sosyal medyada yarım milyondan fazla izlendi. İngilizce ve Türkçe altyazıyla yayınlanan belgesel, hem Hasan Söylemez’in maceralarını hem de Afrikalıların anlattıkları “en büyük hayalleri” içeriyor.

Hasan Söylemez

AFRİKA’YI, AFRİKALILARIN HAYALLERİYLE ANLATIYOR

Söylemez, “Hayallere Yolculuk” ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Henüz yolun başında sayılırım. Daha önümde 50 bin kilometreden fazla gidecek yolum var. Artık üç yıl, beş yıl, kaç yıl devam eder bilemiyorum. Halen ilk günkü gibi aşkla ve heyecanla pedal çevirip, hayaller dinliyorum. Afrika’yı seviyorum ve Afrika’yı Afrikalıların hayalleriyle tanımaya ve anlatmaya çalışıyorum. Onlara en büyük hayallerini sorduğumda ilk başta çok şaşırıyorlar. Çünkü bu soruyu pek duymamışlar. Cevap verirken önce zorlanıyorlar, daha sonra yavaş yavaş açılmaya başlıyorlar.

BİR İNSANI VE ÜLKEYİ TANIMAK İSTİYORSANIZ, HAYALLERİNİ SORMALISINIZ

Onlara sadece ‘En büyük hayalin ne’ sorusunu sormuyorum. ‘En büyük hayalin için ne yapıyorsun’, ‘Hiç gerçekleştirdiğin büyük bir hayalin oldu mu’, ‘Ülken hakkında ve Afrika hakkındaki hayalin ne’ gibi yan sorular da soruyorum. Dinlediğim hayallerin rengi bölgeden bölgeye, ülkeden ülkeye ve hatta köyden köye değişiyor. Yaşanılan toplumun sosyal, ekonomik, politik, kültürel ve eğitim durumu, insanların kurduğu hayalleri direkt etkiliyor. Bir insanı ve ülkeyi tanımak istiyorsanız, hayallerini sormalısınız. Çünkü kurulan hayaller, geçmişe ve bugüne ayna tutarak, geleceğin nasıl şekillendirileceğinin ipuçlarını verir.”

HASAN SÖYLEMEZ HAKKINDA

2003 yılında yerel gazetelerde muhabir ve fotoğrafçı olarak gazeteciliğe başladı. İstanbul Üniversitesi Eski Yunan Dili ve Edebiyatı bölümünde okurken, bir taraftan da gazetecilik yapmaya devam etti. 2006 yılında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde siyasi, ekonomik ve kültürel yayın yapan Türkiye’nin en büyük bölgesel haber gazetesi Şark Haber’i kurdu. 2007-2009 yılları arasında Star Tv ve Kanal D’de ekonomi ve gezi programlarında haber muhabirliği ve program sunuculuğu yaptı. 2010 yılında (yanına hiç para almadan) bisikletle sekiz ay, 10 bin km Türkiye’yi dolaştı. 2014 yılında TRT 1’de 30 bölüm yayınlanan belgesel haber programı Yoldaki Haber’i hazırlayıp sundu. 2015 yılında kısa sürede ”çok satanlar” listesine giren Hayata Yolculuk adlı kitabını çıkardı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor