DCIM100MEDIADJI_0003.JPG

 Kadir Toprakkaya

Gökçeada’nın sosyal gelişimi masaya yatırıldı

Gökçeada’nın sosyal gelişimi masaya yatırıldı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada’nın sosyal gelişim süreci dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılarla masaya yatırıldı. Özyeğin Üniversitesi’nin 5-6 Temmuz’da düzenlediği seminerlere Carnegie Mellon Üniversitesi Tasarım Okulu Dekanı Prof. Terry Irwin ve WDO Eski Başkanı ve halen Senatörü olan Prof. Mugendi K. M’rithaa da konuşmacı olarak katıldı.

Tasarımın sosyal kalkınmadaki rolü

2014’ten bu yana her yaz Gökçeada’nın sosyo-ekonomik problemlerinin tasarım yöntemleriyle sürdürülebilir, katılımcı bir şekilde çözülmesi için çalıştaylar düzenleyen Özyeğin Üniversitesi, “Gökçeada Design Forum for Social Development: Territorial Design in Action” (Sosyal Kalkınma için Tasarım Forumu) başlığı altında iki günlük uluslararası bir etkinlik düzenledi.

Tasarımın sosyal kalkınma konusundaki rolünün tartışıldığı seminerlere Carnegie Mellon Üniversitesi Tasarım Okulu Dekanı Prof. Terry Irwin ve Cape Peninsula Teknoloji Üniversitesi’nden Dünya Tasarım Örgütü (World Design Organization) Senatörü Prof. Mugendi K. M’rithaa konuşmacı olarak katıldı.

Özyeğin Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ve İstanbul Tasarım Enstitüsü dört yıldır Gökçeada’da toplumsal tasarım yaklaşımının Türkiye’deki en kapsamlı uygulamasını yürütüyor. Gökçeada Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve Köy Muhtarlıkları tarafından desteklenen etkinlik, bu sene geniş kapsamlı ve katılımcı bir akademik çalışmayla uluslararası konuklarını ağırladı.

5-6 Temmuz 2018 tarihlerinde iki gün süren etkinlikte yaratıcı ve yenilikçi tasarım yöntemlerinin yerel sosyo-ekonomik sorunların çözümünde kullanılması ile ilgili dünyadan örnekler verildi ve farklı deneyimler paylaşıldı.

gokceada

Carnegie Mellon Üniversitesi Tasarım Okulu Dekanı Prof. Terry Irwin

Uluslararası akademisyenler Gökçeada için bir araya geldi

Özyeğin Üniversitesi 2014’ten bu yana Gökçeada’nın sahip olduğu kültürel ve doğal kaynaklarını, Gökçeadalıların da aktif katılımıyla, katma değeri yüksek ürün ve hizmetlere dönüştürerek, sürdürülebilir ve çevre dostu kalkınma sürecine katkıda bulunmayı amaçlayan çalıştaylar düzenliyor. ABD, İtalya, Pakistan ve Güney Afrika’dan gelen katılımcılar tasarımın sosyal kalkınma konusundaki rolüne dair deneyimlerini paylaştı. Özyeğin Üniversitesi İstanbul Tasarım Enstitüsü tarafından düzenlenen bu etkinlik, Türkiye’de tasarımın sosyal kalkınmadaki rolüne dair ilk akademik toplantılardan biri olma özelliğini taşıyor.

“Daha iyi bir dünya için tasarımın gücüne inanıyoruz”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, Özyeğin Üniversitesi’ne beş yıldır kesintisiz olarak Gökçeada’da sürdürülen tasarım etkinlikleri için teşekkür ederek, çalışmaların önümüzdeki yıllarda da genişleyerek devam etmesini dilediklerini belirtti.

Özyeğin Üniversitesi’nin daha iyi bir dünya yaratmak için tasarımın gücüne inandığını vurgulayan Özyeğin Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Alpay Er, Gökçeada’nın gelişim ve kalkınmasına katkıda bulunmak üzere yerelliği öne çıkaran alternatif tasarım senaryoları üretmek amacıyla bu projeyi yürüttüklerini söyledi.

Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel ise yapılan çalışmaların içerik ve süreklilik olarak örnek olacak nitelikte olduğunu vurguladı ve Uluslararası Gökçeada Tasarım Forumu’nun başarılı bir etkinlik olması yönündeki dileklerini paylaştı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor