Kadir Toprakkaya

Geleneksel el sanatları Bursa’da buluştu

Geleneksel el sanatları Bursa’da buluştu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından sanatçıyı, halkı ve yerel yönetimleri bir araya getirerek, kültürel çeşitliliğin korunması ve kültürler arası diyalogun geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen Bursa Geleneksel El Sanatları Festivali’nin üçüncüsü, 11-15 Nisan 2018 tarihlerinde sanatseverlerle buluştu.

11 Nisanda açılışı yapılan festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bakanlık yetkilileri, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, geleneksel sanatçılar ve basın mensuplarından oluşan geniş çaplı bir katılımla hayata geçirildi.

ÖNEMLİ BİR PAYLAŞIM VE BİLGİ ALIŞVERİŞİ ORTAMI

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, açılışta yaptığı konuşmada geleneksel sanatların toplumda birlik ve bütünlük oluşturan, kültürel bağları güçlendiren, geçmiş ve gelecek arasında bağlantı kuran bir köprü niteliği taşıdığına dikkat çekerek; düzenlenen festivaller vasıtasıyla bu sanatların yaşatılmasının ve nesilden nesile aktarılmasının yanı sıra sanatçılar için önemli bir paylaşım ve bilgi alışverişi ortamının da sağlandığını ifade etti.

Bursa

GELENEKSEL SANATLAR VE SANATÇILARA BÜYÜK DESTEK

Geleneksel el sanatlarını yurt çapında yapılan alan araştırmaları, tespit, arşivleme ve yayın çalışmaları ile Türkiye’nin bu konudaki tek hafızası olan Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi’ne kaydettiklerini belirten İbiş; Bursa iline ait halk oyunu-müziği, geleneksel tiyatro, halk mutfağı, mevsimlik bayramlar, inançlar-inanışlar, halk edebiyatı, halk mimarisi gibi konularda 2 bin 853 adet bilgi ve belgenin kayıt altına alındığını söyledi. Genel Müdürlük olarak Türkiye genelinde belirli şartları taşıyan, alanında yetkin 4 bin sanatçıya sanatçı tanıtım kartı verdiklerini, bunlardan 103’ünün Bursa’da bulunduğunu belirten Okan İbiş, bu sanatçıları yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen sergi, festival ve kültür günleri gibi etkinliklere göndererek, geleneksel sanatları ve sanatçıları desteklediklerinin altını çizdi.

KÜLTÜREL BAĞLARI VE AİDİYET DUYGUSUNU GÜÇLENDİRECEK

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın hediye ettiği, “Naht” sanatıyla yapılmış tabloyu alan Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş; geleneksel olanı yansıtan sanatların geçmişle geleceği daha iyi entegre ederek, tarihi bağların yanı sıra güncel kültürel bağları ve aidiyet duygusunu güçlendireceğine olan inancını dile getirdi. Açılışa katılan heyet, stantları tek tek gezerek geleneksel sanatçıların icra ettikleri el sanatlarının hem yapım aşamasını ustasının elinden izledi, hem de ürünler hakkında bilgi aldı.

KÜLTRÜEL ÜRÜNLER, USTALARI TARAFINDAN SERGİLENDİ

Bursa Geleneksel El Sanatları Festivali’nde ülkemizin pek çok ilinden gelen sanatçıların geleneksel sanatlarını sergilediği stantlarda kültürümüze özgü ürünler, ustaları tarafından festival boyunca sergilendi. Festivale gelen ziyaretçiler, tarihimiz ve kültürümüz hakkında bilgiler yansıtan, değerlerimizi gözler önüne seren, üretildiği çağa tanıklık eden miraslarımız olma niteliği taşıyan geleneksel sanatlarımıza dair birbirinden özel eserleri görme imkânı buldu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor