Haber Merkezi

Flamingo ve pelikanlar Bodrum’a gelmeye başladı

Flamingo ve pelikanlar Bodrum’a gelmeye başladı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Flamingo ve pelikanların Bodrum ilçesine göç yolculuğu başladı. Milas-Bodrum karayolu kenarında bulunan ve Türkiye’de göçmen kuşlar için en önemli sulak alanlardan biri olan Tuzla Sulak Alanı, farklı türlerdeki göçmen kuşlara bu yıl da ev sahipliği yapmaya başladı.

Alanı bu yıl ziyaret eden kuşlar arasında çok sayıda flamingo, balıkçıllar ve ördekler yer alıyor. Bodrum ilçesine giden bazı vatandaşlar, yol kenarında durarak Tuzla Sulak Alanı’nı fotoğraflıyor ve farklı türlerdeki kuşları izliyor.

flamingolar-bodruma-gelmeye-basladi-3

KIŞ TURİZMİ İÇİN ÖNEMLİ

Boğaziçi Mahallesi Muhtarı İbrahim Köksal, kuş türlerinin birkaç gün önce bölgeye gelmeye başladığını söyledi. Göçmen kuşların kış turizmi içinde önemine işaret eden Köksal, Tuzla Sulak Alanı’nın dünyada nadir bulunan alanlardan biri olduğuna dikkati çekti. Muhtar Köksal; bölgenin flamingo, ördek ve pelikan gibi nesli tükenmekte olan kuşların konaklama yeri olduğuna değinerek; “Buraların korunması lazım. Avcılar flamingoların arasında ördek vurmaya çalışıyor. Flamingolar da yaralanıyor, pelikanlar da yaralanıyor” şeklinde konuştu.

flamingolar-bodruma-gelmeye-basladi-2

234 AYRI KUŞ TÜRÜ GELİYOR

Ormancıların bölgede avlanan kişileri yakalamak için mücadele verdiğini belirten İbrahim Köksal, sulak alan içerisindeki kaçak yapılaşmanın da önlenmesi gerektiğini dile getirdi. Köksal, bölgeye 234 ayrı çeşit kuş türünün geldiğini ifade ederek, bu kuşların kuzey ve güney ülkelerden geldiğini; alandaki balık, solucan ve diğer bitki örtüleriyle beslendiğini aktardı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su