Cenay Toprakkaya

EXPO 2021, adım adım Hatay’a geliyor

EXPO 2021, adım adım Hatay’a geliyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

EXPO 2021’in Hatay’da düzenlenmesi için Haziran ayında yapılan adaylık başvurusu sonuçlandı. Almanya’da düzenlenen toplantıda, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş tarafından AIPH (Uluslararası Bahçecilik Üreticileri Birliği) Genel Kurulu’na yapılan sunum sonrası tarihi karar verildi ve adaylık başvurusu oybirliği ile kabul edildi.

Başkan Savaş, Hatay’ın Expo 2021’e kabul edilmesini kentin bugüne kadarki en prestijli projesi olarak değerlendirdi. EXPO 2021’in hangi şehirde düzenleneceğinin, Mart ayında yapılması beklenen toplantıda sonuçlanması bekleniyor.

EXPO 2021

HATAY, DÜNYA SAHNESİNDEKİ YERİNİ ALACAK

AIPH Genel Kurulu’nda özel bir sunum yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bölgede ve sınır dışında yaşanan olaylara rağmen Hatay’ın Expo 2021 adaylığına kabul edilmesinin dünya pazarına açılma konusunda büyük bir fırsat olduğunu dile getirdi. Şehri tanıtmak konusunda yaşadıkları sorunların kabul edilen adaylık sayesinde aşılacağını dile getiren Savaş, EXPO’yu bölgesel kalkınma ve tanıtım projesi olarak gördüklerinin altını çizdi.

300 MİLYON TL’LİK YATIRIM YAPILACAK

Kabul edilen başvurunun önemine değinen Lütfü Savaş, şunları ifade etti: “Medeniyetler Bahçesi temasıyla aday olduğumuz EXPO 2021 için Almanya’da AIPH Genel Kurulu’nda sunumumuzu yaptık ve sunumun ardından adaylığımız oybirliği ile kabul edildi. Bu güzel haber ardından çalışmalarımıza aynı heyecanla devam edip, EXPO’yu Hatay’a getirmeyi hedefliyoruz. Çünkü bu proje ile Hatay, dünyanın gözünde de prestijli bir şehir olacak. Dev fuarın şehrimizde düzenlenmesi ile dünya standartlarında hazırlanacak 300 dönümlük botanik bahçesi, 6 ay boyunca Hatay’da diğer ülkelerin bahçeleri ile birlikte sergilenecek.  Ayrıca olimpiyatlar seviyesinde yapılacak organizasyon, Hatay’a 300 milyon TL yatırım kazandırmış olacak ve bu sayede kenti en az 2.5 milyon kişinin gezebilmesini sağlayacak. Fuarın, kente sosyo-ekonomik olarak katkılar sağlayacağına ve şehrin yaşam kalitesinin artmasına da yardımcı olacağına inanıyorum. Adaylık aşamasında büyük bir adım attık ve gururunu birlikte yaşıyoruz. Bu gurur Hatay’ın, bu gurur Türkiye’nin gururudur.”

  

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su