Cenay Toprakkaya

Eurasia Rail 2017 Fuarı açıldı

Eurasia Rail 2017 Fuarı açıldı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı – Eurasia Rail, İstanbul Fuar Merkezi’nde 7. kez kapılarını açtı. Fuarın açılışı; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, UIC Uluslararası Demiryolları Birliği Genel Müdürü Jean Pierre Loubinoux, UIC Başkan Yardımcısı, TCDD Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İsa Apaydın, ITE Group Bölge Müdürü Vincent Brain, ITE Turkey Yönetim Kurulu Üyesi Burcu Başer ve ITE Turkey Nakliye & Lojistik Grup Direktörü Moris Revah tarafından yapıldı.

İstanbul Fuar Merkezi’nde 21 bin metrekarelik alanda düzenlenen ve 200’den fazla katılımcı firmanın yer aldığı fuara, 25 farklı ülke katılım gösteriyor. 4 Mart Cumartesi akşamına kadar açık olacak olan Eurasia Rail Fuarı’na Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Fransa ise ülke bazında katılım gösteriyor.

YENİ YATIRIMLAR, YENİ ÜRÜN VE TEKNOLOJİLER GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

“Avrasya bölgesinin tek ve dünyanın en büyük 3 demiryolu fuarından biri” olma özelliğini taşıyan Eurasia Rail; bölge sektör profesyonellerini yeni yatırımlar, yeni ürün ve teknolojiler odağında bir araya getiriyor. Fuar ile eşzamanlı gerçekleşecek olan konferans programı da sektöre bilgi akışı sağlayacak.

2023 HEDEFİ, 25 BİN KM’LİK DEMİRYOLU AĞI

Açılış töreninde konuşma yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek; “Bir ülkenin kalkınması için olmazsa olmaz diyebileceğimiz şey, o ülkenin ulaşımında yapılacak büyük ve etkili değişimlerdir. 2011 yılından itibaren düzenlenen Eurasia Rail fuarımızın da sektöre çok büyük katkıları olduğunu söyleyebiliriz. Bugüne kadar karayolları, denizyolları, havayolları ve demiryolları sektörlerine toplu olarak yapılan yatırım 304 milyar TL, bu yatırımda en büyük pay ise 60 milyar TL ile demiryollarına ait. Bu yatırımlar ülkenin kalkınmasını sağlıyor. Yatırımlar ne kadar verimli yapılırsa, kalkınma da o kadar hızlı oluyor. 2023 hedefimiz, mevcut 12 bin 500 km’lik demiryolu ağını 25 bin km’ye çıkarmak. Bu anlamda 2023 yılına kadar demiryolu sektörüne 500 milyar dolarlık yatırım yapmayı hedefliyoruz” dedi.

EURASIA RAIL FUARI İZMİR’E TAŞINIYOR

ITE Turkey Yönetim Kurulu Üyesi Burcu Başer ise; “Yakın zamana kadar sadece ithalatçı ülke konumunda olduğumuz sektörde gerek yurtdışı ortaklı, gerekse yüzde 100 yerli sermayeli yatırımlarla Türkiye artık köprü ülke değil, demiryollarında merkez ülke konumuna gelmiştir. Geçtiğimiz yıl fuarımızın açılış törenini katılımıyla onurlandırarak değerli bilgi ve birikimlerini bizlere aktaran sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın tavsiyelerini de dikkate alarak, bakanlık ve TCDD ile birlikte bu konuyu projelendirdik. Tüm iş ortaklarımızla birlikte Eurasia Rail fuarımızı, bu yıldan itibaren iki yılda bir gerçekleştirme ve İzmir’e taşıma kararı aldık” şeklinde konuştu.

Eurasia Rail

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su