Haber Merkezi

Erken rezervasyon talebi 3 ayda 2,6 milyonu geçti

Erken rezervasyon talebi 3 ayda 2,6 milyonu geçti
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye’de iç turizmi canlandırmak amacıyla 12 Aralık tarihinde başlatılan erken rezervasyon kampanyasına talep, 3 ayda 2 milyon 600 bini geçti. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, yüzde 45 ila 50 arasında indirim kolaylığı, kredi kartıyla taksitli ödeme imkanı, havayolu uçuşlarında indirim gibi birçok imkan barındıran kampanyanın yoğun ilgi gördüğünü söyledi.

Kampanyanın 12 Aralık’ta başladığını anımsatan İşler; “Kampanyanın asıl amacı, yabancıların ülkemizde tatil yaparken yararlandığı avantajlardan kendi vatandaşlarımızın da yaralanmasını sağlamaktı. Yabancıların en büyük avantajı, bir yıl önceden alım yapmalarıydı. Türk turistler ise özellikle Temmuz ve Ağustos ayları için son anda karar vermenin dezavantajını yaşıyorlardı” dedi.

erken rezervasyon

DIŞ PAZARDAN KAYNAKLANAN KAYIP TELAFİ EDİLECEK

Mehmet İşler, erken rezervasyonda elde edilen rakamların moral verdiğini, bu yıl turizmde dış pazardan kaynaklanan kaybın telafi edebileceğine ilişkin göstergeler bulunduğunu kaydetti. Türkiye turizminde yerli turistin payının 2015 yılına kadar yüzde 15 civarında olduğunu, bu payın kampanyalar sayesinde hızla arttığına işaret eden TÜROFED Başkan Yardımcısı, sözlerini şöyle sürdürdü:

YERLİ TURİST, BAŞ AKTÖR OLARAK ÖNE ÇIKMAYA BAŞLADI

“Geçen sene ilk 5 aylık dönemde aldığımız erken rezervasyon miktarı 5 milyon 400 bine yakındı, bu yıl daha da iyimseriz. Aralık ayında başlattığımız kampanya 3 ayı tamamladı. Şu an TÜROFED’in elindeki verilere göre yaklaşık 2 milyon 600 bin gibi bir rakama ulaştığını görüyoruz. Bu sevindirici bir rakamdır, havalar ısındıkça rezervasyonlar artacaktır. 2017 yılında iç pazarın turizm sektörü için ne denli önemli olduğunu, krizlere karşı dayanıklılık sağladığını göreceğiz. Ben 5 milyonu yine aşacağımıza inanıyorum. Erken rezervasyon ile artık yerli turist, turizmimizde baş aktör olarak öne çıkmıştır. Yabancı turistin önceden ucuza satın alma avantajı kaybolmuştur. Onların yerine yerli turistin söz sahibi olma hakkı doğmuştur.”

MİLLİ DURUŞ ETKİLİ OLDU

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu ise, kayıtların Temmuz ve Ağustos döneminde yoğunlaştığına dikkat çekerek, yüzde 50’ye varan indirim ve 9 taksit imkanını kaçırmak istemeyen çok sayıda vatandaşın kampanyaya ilgi gösterdiğine işaret etti. Genelde Akdeniz Bölgesi’ndeki tesislere ilginin gözlendiği kampanyanın 31 Mayıs’a kadar devam edeceğine işaret eden Polatoğlu, kampanyaya özellikle kamu çalışanlarının ilgi gösterdiğini kaydetti.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su