Hava Asal

Erciyes ve Kapadokya turizmde bölgesel güç oluyor

Erciyes ve Kapadokya turizmde bölgesel güç oluyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kapadokya ve Erciyes’i birbirine entegre ederek bölgesel bir turizm merkezine dönüşmeyi amaçlayan proje için düğmeye basıldı. Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Cahid Cıngı, kış aylarında Kapadokya’nın Erciyes’ten önemli ölçüde istifade edebileceğini, yazın da Kapadokya’ya gelen turistlerin bölgede kalma sürelerini uzatmak için Erciyes’in stratejik bir partner olabileceğini ifade etti.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılından bu yana yürütülmekte olan Erciyes Master Planı Kayseri, ülkemiz turizmine somut katkılar sunmaya devam ediyor. Dünyada bir marka destinasyon olan Kapadokya ile Erciyes entegrasyonunu sağlayarak bölgesel bir turizm merkezi haline getirme çalışmalarına bir yenisi daha eklendi.

İKİ ŞEHİR DE KAZANACAK

Kayseri ve Nevşehir valileri, belediye başkanları ve turizm aktörleri Kayseri’de bir yemekte buluşarak konuyu masaya yatırdılar. Erciyes Dağı yönetim şirketi Kayseri Erciyes A.Ş. Yön.Kurulu Başkanı Dr. Murat Cahid Cıngı yaptığı Erciyes sunumunda Erciyes Dağı’nın dünya çapında bir kış turizm merkezi haline geldiğinin altını çizerek bölgesel kalkınmada kayağın öncü rolünü vurguladı. Erciyes-Kapadokya bütünleşmesini “Cultural Skiing” (kültür kayağı) konseptiyle tüm dünyaya hitap edebilecek bir marka olarak sunmayı hedeflediklerini belirten Cıngı, özellikle kış aylarında Kapadokya’nın Erciyes’ten önemli ölçüde istifade edebileceğini, yazın da Kapadokya’ya gelen turistlerin bölgede kalma sürelerini uzatmak için Erciyes’in stratejik bir partner olabileceğini ifade etti. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de konuşmasında Nevşehir ve Kayseri’nin turizmde birlikte çalışması halinde her iki şehrin de kazançlı çıkacağını söyledi.

KÜLTÜREL DEĞERLER SÜRDÜRÜLMELİ

Kayseri Valisi Orhan Düzgün ve Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan’ın yanı sıra her iki şehirden turizm yatırımcılarının katılımıyla Novotel’de düzenlenen Erciyes-Kapadokya Çalıştayı’nda konuşan Başkan Özhaseki, belediyelerin gündemlerinin değiştiğini belirterek, “Belediyelerin 15-20 yıl önce birinci gündemleri altyapıydı. Aradan biraz zaman geçti, belediyeler üst yapıya yöneldi. Fakat bir süre sonra bunun da yetmediğini hepimiz anladık. Çünkü kültürel öncelikli bir kalkınmaya doğru gidilmeli ve bir proje olarak bu ortaya konulmalı. Bir taraftan kendimize has zenginliklerimiz, güzelliklerimiz var ve bunların açığa çıkarılması, kültürüle değerlerimizin sürdürülmesi lazım. Bir taraftan da kalkınma hamlesinde birtakım adımlar atılması lazım” dedi.

“150 MİLYON AVRO’DAN FAZLA PARA HARCADIK”

Çağın ruhunu yakalayamayan şehirlerin gerilediğine dikkat çeken Başkan Özhaseki, Büyükşehir Belediyesi’nin bir çalışma yaparak Kayseri’yi geleceğe taşıyacak projeleri 10 başlıkta belirlediğini ifade ederek, “Diğer konularda olduğu gibi turizmde de kendi avantajlarımızı tespit ettik ve bir hedef koyduk. Elimizde Erciyes Dağı var. Daha önce de biliyorduk ama ülkemizdeki idare yapı nedeniyle Erciyes’e el atılamıyordu. 2005’te çalışmalara başladık ve bugüne kadar 150 milyon avrodan fazla para harcadık. Alt ve üstyapıyı bitirdik. İş artık fiiliyata geçiyor. Bir çocuğa gösterilen ihtimam neyse o ihtimamı göstererek Erciyes’e yatırım yapmaya devam ediyoruz. Erciyes ayarında kayak merkezi Türkiye’de yok ama 100 tane olmasını diliyorum. Fazla olursa burası bir pazar olur” diye konuştu.

TURİZMDE SİNERJİ YARATACAK

Kapadokya bölgesinde olmamızın ve beraber anılmamızın müthiş bir avantaj olduğunu vurgulayan Başkan Mehmet Özhaseki, “Bölgeye gelen turistin hem gezip göreceği, gördüğü tarihsel ve kültürel ortamdan etkileneceği hem de spor yapacağı bir durum var. Eğer Nevşehir ve Kayseri beraber olursa bu konuda çok ciddi kazançları olur” dedi. Başkan Özhaseki’nin konuşmasının ardından kürsüye gelen Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan da imrenerek izlediği Erciyes Master Planı’nın Kapadokya ile entegre edilerek bir turizm sinerjisi oluşturması projesini heyecanla takip ettiğini söyledi. Vali Ceylan, Kapadokya’da kış döneminde duraksayan turizmin Kayak Turizmi ile birleştirilmesi fikrinin bölge ve ülke turizmi açısından çok önemli olduğunu kaydetti.

KAYAK İÇİN GELENLERE KAPADOKYA TANITILACAK

Kayseri Valisi Orhan Düzgün ise kültür turu için gelenlere kayak merkezi imkanı sunulmasının, kayak merkezi için gelenlere Kapadokya imkanı sunulmasının satılabilir bir turizm paketi olacağını ve bölgenin turizm çeşitliliğini de artıracağını söyledi. Kayak turizmi için ülkemize gelenlerin ağırlıklı olarak Avrupalı turistler olduğunu, Kapadokya’yı ise Uzakdoğu ağırlıklı turistin ziyaret ettiğini hatırlatan Vali Düzgün, Uzakdoğu’dan gelenlere kayak turizminin, kayak için Avrupa’dan gelenlere de Kapadokya’nın tanıtılacağını kaydetti. Çalıştay’a katılan turizm yatırımcıları da Erciyes Projesi’nin bölgede turizm potansiyeline çok büyük bir ivme kazandıracağına dikkat çekti ve Erciyes-Kapadokya ikilisinin birbirine çok yarar sağlayacak bir turizm değeri olduğuna vurgu yaptı.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor