Kadir Toprakkaya

Erciyes’ten ülke ekonomisi ve turizme katkı

Erciyes’ten ülke ekonomisi ve turizme katkı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Erciyes A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Cahid Cıngı, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde Erciyes Kış Turizm Merkezi’nin Kayseri ve ülke ekonomisine katkılarıyla ilgili bir konferans verdi.

Turizm Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe; Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Erciyes A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Cahid Cıngı, akademisyen ve öğrenciler katıldı. Ülkemizde bulunan dağların çok büyük kış turizm potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Cıngı, Türkiye’de dünyadaki turizm çeşitlenmesine beşiklik edebilecek çok fazla değerin olduğunu belirtti.

Erciyes

DAĞLARIMIZDAN YETERİ KADAR FAYDALANAMIYORUZ

Dr. Murat Cahid Cıngı, konuşmasının devamında şunları ifade etti: “Ülkemizin yüzde 70’lik bir coğrafyası dağlarla kaplı olmasına rağmen en önemli turizm çeşitlerinden olan dağlar; kış turizmi, kayak ve dağ sporları açısından yeteri kadar kullanılamıyor. Sadece Doğu Anadolu Bölgesi, dünyanın bir numaralı kış turizm merkezi Avusturya’dan daha büyük bir potansiyele sahip. Fakat biz şimdiye kadar, siyasi tarihimizin etkisi ve birtakım faktörler sebebiyle dağlarımızı değerlendiremedik.

TÜRKİYE’DE KIŞ TURİZMİ GELİŞEMEDİ

Şimdiye kadar kendi halinde gelişmiş olan Uludağ, Palandöken, Ilgaz, Erciyes gibi bazı kayak merkezleri de kendi haline terk edilmiş, anarşik bir yapı içerisinde, bir düzenden, kontrolden, sahiplenmeden mahrum olarak bugünlere geldi. 1960-70’li yıllarda filmlerde artistlerin şömine başlarındaki sahneleri ile tanıdığımız Uludağ’da o yıllarda kış turizmine başlamış bir kayak merkezinin, bir dağın bugün ülkeye belki birkaç milyar dolarlık turizm geliri elde edecek bir potansiyele sahip olmasını beklerken; ilgisizlikten, başıboşluktan, mevzuatsızlıktan ve turizmimizin sadece kolay yol olan kıyı turizmine hapsolup kalmasından kış turizmimiz ve dağlarımız gelişemedi. Ülkemiz doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine dünyadaki turizm çeşitlenmesine beşiklik edebilecek ve trendleri yakalayabilecek çok fazla sayıda esere sahipken, sadece kıyı turizmine kapılıp bu sektörde fiyat rekabeti ile dünya sahnelerinde yer almamız da aslında ülkemiz için potansiyelin iyi değerlendirilemeyişine neden oldu.

ERCİYES, DÜNYANIN EN ÖNEMLİ KIŞ TURİZM MERKEZLERİNDEN BİRİ HALİNE GELDİ

Erciyes, daha önceden çok düzensiz ve anarşik bir yapıya sahipti. 2005 yılında Erciyes’in bulunduğu sınırların Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne geçmesi ile beraber o zamanki belediye başkanı, şimdiki Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Erciyes’te uluslararası bir kayak merkezi oluşturma fikriyle harekete geçti. 2011 yılından itibaren ise Erciyes’i kayak merkezi olarak hizmete açtı. Şimdiki Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in büyük desteğiyle Erciyes; son teknoloji mekanik tesisleri, 102 km’lik pistleri, konaklama ve sosyal tesisleri ile dünyanın en önemli kış turizm merkezlerinden biri haline geldi. Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi, iki yıl üst üste yaptığı Snowboard Dünya Kupası, Avrupa Kupaları gibi büyük sportif organizasyon başarılarının yanı sıra kış turizminde Kayseri ve ülke ekonomisine de çok ciddi katkılar vermeye başladı.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su