Kadir Toprakkaya

En çok kadınlar taciz ediliyor üstelik şikayetçi bile olamıyorlar

En çok kadınlar taciz ediliyor üstelik şikayetçi bile olamıyorlar
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Prof. Dr. Zeyyat Sabuncuoğlu, PAK Turizm İşçileri Sendikası’nın ‘Turizmde Etik’ konulu panelinde yaptığı konuşmada turizm sektöründe çalışan kadınların yaşadığı taciz sorunlarını ele aldı. Sabuncuoğlu, sektörde çalışan kadınların çeşitli yollarla tacize uğradığını, ancak yasal olarak kanıtlanması gerekliliği gibi bir çok sebeple kadınların tacizi ifade etmediklerini belirtti.

PAK Turizm İşçileri Sendikası’nın ‘Turizmde Etik’ konusuyla gerçekleşen panelde, sektör temsilcileri ve akademisyenler konuşma gerçekleştirdi. Aksiyon İş Konfederasyonu’na bağlı PAK Turizm İşçileri Sendikası’nın Antalya Harrington Park Otel’de düzenlenen panelde konuşan Prof. Dr. Zeyyat Sabuncuoğlu, turizmde en çok genç kadınların tacize uğradığını belirtti.

Sabuncuoğlu, turizm sektöründe çalışanlar arasında en çok genç kadınların tacize uğradıklarını belirtti. Prof. Dr. Sabuncuoğlu, psikolojik ve fizyolojik tacize uğrayan kadınların bu konuda konuşmaktan kaçındığını ve aynı zamanda cinsel tacizin yasal olarak da kanıtlanması gerektiğini ifade etti. Sabunoğlu, cinsel taciz şekillerini cinsel şaka, zorla öpmek, çimdik atmak, müstehcen sözler ve fıkra anlatımı şeklinde sıraladı.

Genellikle erkeklerin çalışan genç kadınlara uyguladığı cinsel tacizin, fiziksel görünümü zayıf olan, eğitim düzeyi düşük alt kademede olan ve özellikle de mutfaktaki personele yönelik gerçekleştiğini ifade eden Sabuncuoğlu, müstehcen sözler ve fıkra anlatımı, porno film izletme gibi yollarla taciz etme durumlarının yaşandığını belirtti.

Bir Cevap Yazın

sonomed

vakıf taşdelen su

noyadecor