Haber Merkezi

Dünyanın alanında en büyüğü; Zeugma Mozaik Müzesi

Dünyanın alanında en büyüğü; Zeugma Mozaik Müzesi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Gaziantep’te “dünyanın en büyük mozaik müzesi” unvanına sahip Zeugma Mozaik Müzesi, yeni yılda başlayan gezi turlarıyla yerli ve yabancı ziyaretçi sayısını artırmayı hedefliyor.

Yaklaşık 6 yıl önce 30 bin metrekarelik alanda açılan Zeugma Mozaik Müzesi, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne de sahip müzede Çingene Kızı, Mars Heykeli, Roma dönemine ait çeşmeler ve Fırat Nehri kenarındaki villalarda bulunan mozaikler sergileniyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı “Şimdi Gaziantep’e Gitme Zamanı” kampanyası kapsamında kente gelmesi beklenen 1 milyon ziyaretçinin müzeyi de gezmesi hedefleniyor.

Zeugma Mozaik Müzesi

GEÇMİŞ DÖNEMLERE AİT ÇOK SAYIDA MOZAİK SERGİLENİYOR

Gaziantep Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet Bülent Öztürk, dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi’nin 2011’de ziyarete açıldığını hatırlattı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait müzede geçmiş dönemlere ait çok sayıda mozaik bulunduğunu belirten Öztürk, baharın gelmesiyle müzeye ziyaretlerin de artığını söyleyerek; “Her geçen gün ziyaretçi sayısı da artıyor. Hafta sonu sadece bir günde 1.100 kişi tarafından ziyaret edildi. Mart ayı içerisinde 10 binin üzerinde ziyaretçi sayımız var. Nisan ve Mayıs ayından sonra ziyaretlerin katlanarak artacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

HEDEF 1 MİLYON TURİST

Gaziantep’e Türkiye’nin farklı bölgelerinden turlar düzenlendiğini dile getiren Mehmet Bülent Öztürk, şu açıklamalarda bulundu: “İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Mersin olmak üzere birçok şehrimizden turlar geliyor. Yerli ve yabancı turistler de geliyor. Gaziantep olarak hedefimiz 1 milyon turist. Bunu yakalamak için çalışmalarımız sürüyor. Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyemiz, turizm seyahat acentelerimiz ve diğer sektör temsilcileriyle Gaziantep’e 1 milyon turist hedefi içerisindeyiz. Bu yüzden ‘Şimdi Gaziantep’e gitme zamanı’ diyoruz. Baharın da gelmesiyle herkesi buraya bekliyoruz. Gaziantep’e gelmesini beklediğimiz 1 milyon turistin Zeugma Mozaik Müzemizi de ziyaret etmesini istiyoruz. Gerek gastronomisi gerekse tarihi mekanları, ören yerleri ve binlerce yıllık mirasıyla Gaziantep; yaşanması, gezilmesi ve görülmesi gereken bir şehir.”

Zeugma Mozaik Müzesi

HER GEÇEN GÜN TALEPLER ARTIYOR

Bir turizm acentesinde turizm rehberi olan Ersin Eren, İstanbul’dan Gaziantep’e gelen 20 kişilik bir gruba Zeugma Mozaik Müzesi’ni gezdirdiğini aktardı. Önceki yıl her hafta yoğun bir şekilde Gaziantep’e turlar düzenlendiğini anlatan Eren, ancak yaşanan terör olayları nedeniyle geçen sene turlar düzenlemediğini vurgulayarak; “Bu sene ilk kez turlara başladık, devamını da getireceğiz. Hem bölge halkı, hem de bizim için iyi olacak. Ramazan ayına kadar 15-20 tur düzenleyeceğiz. Her geçen gün talepler artıyor. Ülkenin güven ortamı çok önemli. Güven ortamından dolayı talep artıyor” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su