Hava Asal

Dünyada bir ilk gerçekleşti!

Dünyada bir ilk gerçekleşti!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

“Yeşil dizel”, kolaylıkla elde edilebilen ve kara ulaşımında kullanılan sürdürülebilir bir biyoyakıt. “Yeşil Dizel”in havacılık biyoyakıtı olarak kullanıldığı dünyanın ilk uçuşunu Boeing gerçekleştirdi. Şirket, 2 Aralık`ta gerçekleştirdiği test uçuşunda ecoDemonstrator 787`sini, sol motoruna yüzde 15 oranında yeşil dizel ve yüzde 85 oranında petrol bazlı uçak yakıtı koyarak uçurdu.

 

Boeing Ticari Uçaklar Çevre Stratejisi ve Entegrasyonu Direktörü Julie Felgar, “Yeşil dizel, sürdürülebilir havacılık biyoyakıtının daha kolay elde edilebilmesini ve müşterilerimiz için daha kolay satın alınabilir hale getirilmesini sağlayan büyük bir fırsat. Bu yakıtın ticari havacılıkta kullanılması amacıyla gereken onayların alınması için gösterilen çabaları desteklemek ve endüstrimizin çevre ile ilgili hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla ecoDemonstrator uçuşlarından elde edilen pek çok veri sağlayacağız” dedi.

Sürdürülebilir yeşil dizel; bitkisel yağlardan, atık pişirme yağlarından ve atık hayvansal yağlardan elde ediliyor. Boeing daha önce bu yakıtın, 2011 yılında onaylanmış olan HEFA (hydro-processed ester ve yağ asitleri) adlı havacılık biyoyakıtı ile kimyasal olarak benzer olduğunu tespit etmişti. Yeşil dizel, kimyasal olarak, kara ulaştırmasında da kullanılan “biyodizel”den farklı bir yakıt.

ABD, Avrupa ve Asya`da 800 milyon galonluk (3 milyar litre) üretim kapasitesiyle yeşil dizel, küresel jet yakıtı talebinin yüzde 1`ine kadarlık bir miktarı hızla sağlayabilir. ABD devlet teşvikleri dahil galon başı yaklaşık 3 dolar olan toptancı fiyatı ile yeşil dizel, petrol bazlı jet yakıtının fiyat paritesine yaklaşıyor.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor