Haber Merkezi

Dövizdeki yükseliş kayak merkezlerine yaradı

Dövizdeki yükseliş kayak merkezlerine yaradı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Dövizdeki artışın etkisiyle bu yıl yerli turistin Bulgaristan, Avusturya, Fransa, İtalya’daki rezervasyonlarını iptal edip yurt içine yönelmesinin Uludağ, Palandöken, Erciyes, Kartalkaya, Ilgaz gibi kış ve kayak turizmi merkezlerine ilgiyi artırdığı bildirildi.

Güney Marmara Turizm ve Otel İşletmecileri Birliği (GÜMTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Beceren, Uludağ’ın giderek daha fazla ilgi gören bir turizm merkezi olduğunu söyledi. Uludağ Milli Parkı’nın sadece kışın değil, yaz aylarında da ziyaretçilerin akınına uğradığını dile getiren Beceren, bölgeyi yılın dört mevsimi hareketli yapmak için çalıştıklarını aktardı. Haluk Beceren, bu yıl otellerin Mart ayı sonuna kadar açık olacağını ifade ederek, doğa ve kayak severleri, Uludağ’a davet etti.

Palandöken

KAYAKTA YURT DIŞI REZERVASYONLARI İPTAL

Şubat sonuna yaklaşılmasına rağmen Uludağ’da halen kar kalınlığının 1,7 metre olduğuna işaret eden GÜMTOB Başkanı Haluk Beceren; “Bu yıl dövizdeki artışın etkisiyle yerli turist Bulgaristan, Avusturya, Fransa, İtalya’daki kayak rezervasyonlarını iptal edip yurt içini tercih edince, kayak merkezlerindeki doluluk oranları geçen yıla göre arttı. Dövizdeki artış, yurt dışı kayak turlarının maliyetini yükseltti. Yurt dışına kayak yapmaya giden vatandaşlarımızın büyük bölümü, döviz kurlarındaki hareketlenme nedeniyle bu sene daha çok yurt içindeki kayak merkezlerine gitmeyi tercih etti. Bu bütün Türkiye’deki kayak merkezleri için geçerli. Özellikle Uludağ, Palandöken, Erciyes, Kartalkaya ve Ilgaz gibi kış turizm merkezleri, geçen yıla oranla yerli turistler tarafından çok daha fazla ziyaret edildi” ifadelerini kullandı.

KAR KALINLIKLARI İYİ SEVİYELERDE

Kar kalınlıklarının, geçen yıla kıyaslandığında bu yıl daha uygun olmasının da ziyaretçi sayısında artış sağladığını dile getiren Beceren; “Uludağ’da 170, Kartalkaya’da 182, Kartalkaya’da ise 145 santimetre kar var. Bu da halen ziyaretçiler için çok cazip geliyor. Bu yıl kış turizmi daha iyi gidiyor” dedi.

kayak

GEÇEN YIL 1,4 MİLYON ZİYARETÇİ GELDİ

Kış aylarında günde yaklaşık 3 bin kişinin teleferikle, 2 bin kişinin de karayoluyla Uludağ’a çıktığını belirten Haluk Beceren; “Hafta sonlarında bu rakam daha da artıyor. Otellerimizdeki doluluk oranları, hafta sonlarında yüzde 95’i buluyor. Uludağ’da geçen yıl Şubat sonunda oteller kar yokluğundan erken kapanırken, buna rağmen ziyaretçi sayımız yüksek oldu. Bizim hesaplarımıza göre geçen yıl Uludağ Milli Parkı’na teleferik ve karayoluyla yaklaşık 1 milyon 400 bin kişi geldi. Bu yıl daha fazla kişi bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su