Haber Merkezi

Doğu Karadeniz sonbaharda da cezbediyor

Doğu Karadeniz sonbaharda da cezbediyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye’nin en gözde turizm yörelerinden biri haline gelen Doğu Karadeniz, her mevsim olduğu gibi sonbaharda da ziyaretçilerini cezbediyor. Mavisi, yeşili ve muhteşem doğası ile doğa, tarih, kültür, inanç ve alternatif turizm zenginliği bakımından son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği Türkiye’de, özellikle deniz turizmine alternatif olan Doğu Karadeniz’de turizmde hareketlilik yaşanıyor.

Stresten uzak yaylaları, muhteşem doğası, gölleri, mağaraları, tarihi mekanları ile ayrı bir güzellik sunan yörede, sonbaharda doğanın renk uyumu ile görsel şölene dönüşüyor. Doğal ve kültürel varlıkların yanı sıra ılıman iklimi, yağmurlu havası ve yöresel yemekleriyle de ilgi gören Doğu Karadeniz, özellikle Körfez ülkelerinden gelen turistlerin Türkiye’deki en önemli uğrak yeri haline geldi.

Doğu Karadeniz

TURİZMDE YENİ CAZİBE MERKEZİ

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, bölgenin yeni yatırım ve çalışmalarla turizmde cazibe merkezi olma yönünü sağlamlaştırdığını söyledi. Kaldırım, bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısının her geçen gün arttığını vurgulayarak; “Doğu Karadeniz’i yıl sonuna kadar 5 milyonu aşkın yerli ve yabancı turistin ziyaret etmesini bekliyoruz. Bölgedeki rakamlara baktığımızda turizm potansiyelinin Uzungöl, Sümela, Çakırgöl, Ayder, Kümbet, Perşembe, Çambaşı Yaylaları, Şavşat, Karagöl, Kafkasör, Karaca ve Çal Mağarası kökenli geliştiğini görüyoruz” dedi.

dogu-karadeniz-sonbaharda-da-cezbediyor-2

KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN BÜYÜK TALEP SÖZ KONUSU

Turizm destinasyonunu Ordu’dan Artvin’e kadar yaymak istediklerini dile getiren Çetin Oktay Kaldırım, bu kapsamda yapılan çalışmalar ve atılan adımların kendilerini mutlu ettiğini belirtti. Kaldırım, Doğu Karadeniz’in sadece Türkiye’nin değil, şu anda dünyanın önemli bir destinasyonu olmaya başladığını, bölgenin özellikle Körfez ülkelerinden çokça ziyaretçi ağırladığını ifade ederek; “Şunu söyleyebiliriz, bölgemiz ziyaretçi kaybetmeyen ve Körfez ülkeleri açısından en çok bilinen destinasyon haline geldi. Dolayısıyla her mevsim çok sayıda ziyaretçi ağırlayan yaylalarımız da sadece Türkiye’de değil, dünyada da bir marka haline gelmeye başladı” diye konuştu.

dogu-karadeniz-sonbaharda-da-cezbediyor-1

ARTIK TATİL TERCİHLERİ DEĞİŞİYOR

Genel Sekreter Kaldırım, insanların artık tatil tercihlerini değiştirmeye başladığını da işaret ederek; güneş, sahil yerine daha çok doğal, otantik ve yeşil alanlar ile yazın kavurucu sıcağından korunulabilecek alanların tercih edildiğini, bu durumun da Doğu Karadeniz’in coğrafyasını ve yaylalarını daha da ön plana çıkardığını kaydetti. Doğu Karadeniz’in tanıtımlarla da uluslararası marka haline gelmeye başladığını vurgulayan Kaldırım, turizm destinasyonlarını geliştirmeye çalıştıklarını, bu kapsamda da bölgeye yeni vadiler ve alanlar kazandırıp, bunları doğru aktivitelerle besleyip, yeni destinasyonlar haline getirmek için çalışmaları olduğunu ifade etti.

dogu-karadeniz-sonbaharda-da-cezbediyor-3

TURİZM HAREKETLİLİĞİ YIL BOYUNCA DEVAM EDİYOR

Çetin Oktay Kaldırım, bölgede farklı alternatiflerin ziyaretçilere bir arada sunulduğunu da anlatarak; “Doğu Karadeniz’in farklı özellikleri, zenginlikleri ve çok derin bir tarihi var. Dolayısıyla buraya gelen turistler, farklı kültürler, yöresel lezzetler, mimari ve alternatiflerle karşılaşıyor. Bütün bunları birleştirdiğiniz zaman da bölgeye bunların hepsi artı değer katıyor. Ulaşım ve altyapı da turizm potansiyelini hayli etkiliyor. Turizmde yaz sezonu 6 aya kadar uzadı. Kış turizmine yönelik sorunlar da yavaş yavaş çözülmeye başladı. Bu kapsamda konaklama yanında kongre turizmine de önem veriliyor. Ayder’de, Çambaşı’nda, Kafkasör’de ve Uzungöl’de yeni turizm tesisleri yapılması noktasında çalışmalar var. Kış turizmi geliştikçe turistlere sunulan hizmetler artıyor. Bu sayede de turizm hareketliliği yıl boyunca devam ediyor” açıklamasında bulundu.

dogu-karadeniz-sonbaharda-da-cezbediyor-7

dogu-karadeniz-sonbaharda-da-cezbediyor-6

dogu-karadeniz-sonbaharda-da-cezbediyor-8

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su