Haber Merkezi

Doğa harikası Uzungöl temizlenecek

Doğa harikası Uzungöl temizlenecek
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Dünyanın ve Türkiye’nin önemli turizm destinasyonları arasında bulunan Uzungöl’ün temizlenmesi için hazırlanan projeyle gölden, derelerin taşıdığı toprak ve diğer malzemelerden oluşan 150 bin metreküp birikinti çıkarılması planlanıyor.

Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok, AA muhabirine yaptığı açıklamada Trabzon’un Çaykara ilçesinde vadinin ortasında bulunan Uzungöl’ün, yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla meydana gelen doğal bir göl olduğunu söyledi. Her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği Uzungöl’ün, dünyanın ve Türkiye’nin önemli turizm destinasyonları arasında bulunduğunu vurgulayan Tok, 6 bin civarında yatağa sahip turistik mahallenin aynı zamanda Türkiye’nin ve Doğu Karadeniz’in en çok turist ağırlayan merkezlerinden olduğunu da anımsattı.

Uzungöl

GÖL DOLMA NOKTASINA GELDİ

Başkan Hanefi Tok, “Özel Çevre Koruma Bölgesi” içinde yer alan Uzungöl’de ilgili kurumlarla yürüttükleri projelerden birinin de gölün temizlenmesine yönelik olduğunu ifade etti. Gölün en son 2005 yılında temizlendiği bilgisini paylaşan Tok; “Göl o günden beri derelerin taşıdığı rüsubatla (birikinti, çöküntü, tortu) neredeyse dolma noktasına geldi. Gölün belirli noktalarında tensip bentleri var, ancak onlar da dolma aşamasına geldi. Yağmura bağlı yüksek debiyle akan dereler ve göle ulaşan yan su kolları göle birçok malzeme taşıyor” dedi.

6 MİLYON TL BÜTÇE AYRILDI

Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok, Uzungöl’ün temizlenmesi için DSİ tarafından hazırlanan projenin ihale aşamasının tamamlandığını anlatarak çalışmanın, ekiplerin temizliğin hangi yöntemle yapılacağına karar vermesinin ardından en kısa sürede başlayacağını söyledi. Uzungöl’den, yaklaşık 6 milyon lira harcanacak üç aylık temizleme çalışması sırasında 150 bin metreküp rüsubat çıkarılacağını tahmin ettiklerini dile getiren Tok, şu değerlendirmelerde bulundu:

TEMİZLİK İŞLEMLERİ YIL SONUNA KADAR TAMAMLANACAK

“İş makineleri yardımıyla gölden çıkarılacak malzeme depolama alanına aktarılacak ve burada dinlendirildikten sonra paketlenecek. Ardından ise sudan ayrılacağı için hacim olarak da azalacak malzeme, kamyonlarla sahildeki dolgu alanına nakledilecek. Gölün boşaltılması, temizlenmesi işini inşallah yıl sonuna kadar tamamlamış olacağız. Yapılan incelemede gölün en derin noktasının 8-10 metre arasında olduğunu belirlendi. Temizleme çalışmaları sırasında çok fazla derine inilmeyecek.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su