Cenay Toprakkaya

Çıldır Gölü yazın da cıvıl cıvıl olacak

Çıldır Gölü yazın da cıvıl cıvıl olacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kış turizminin gözde merkezlerinden, adını buzla kaplı yüzeyinde düzenlenen atlı kızak turlarıyla duyuran Çıldır Gölü, yazın da su sporlarıyla gündeme gelecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 91 yıldır kutlanan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 2008 yılından bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde bir haftalık periyoda yayıldığını söyledi. Bu çerçevede ülkenin her yerinde etkinlikler düzenlendiğini belirten Arslan; “Bu yıl da birçok etkinlik yaptık. Yeşil Liman Sertifikası verdik, Denizcilik Fakültemizin açılışında bulunduk, mezuniyet töreninde bulunduk” dedi. Bu yılki kutlamaların finalini Çıldır Gölü’nde yaptıklarını dile getiren Bakan Ahmet Arslan, gölün turizm açısından önemine dikkati çekerek, şu açıklamalarda bulundu:

Karadağ

YAZ TURİZMİNDE DE ÖN PLANA ÇIKACAK

“Gerek Ardahan gerek Kars’taki hemşehrilerimiz, gerçekten Çıldır Gölü’nün kıymetinin ve bölgeye katkısının farkındalar. Çünkü göl, kışın çok ciddi misafir alıyor ama biz bunu yaz turizmine yaygınlaştıramamıştık. İşte bu sene, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinliğini Çıldır Gölü’ne alarak, gölün yazın da etkinliklere ev sahipliği yapabileceğini göstermek istedik. Gölün gerek Ardahan, gerek Kars kesimine iki güzel iskele yaptık. Amacımız, hemşehrilerimizin yazın yüzer iskeleler sayesinde tekneleriyle gölü kullanabilmeleri ve yaz turizmi anlamında da gölden yararlanabilmeleri.”

çıldır gölü

GÖLDE SU SPORLARINA AĞIRLIK VERİLECEK

Bakanlık olarak her iki ilin valiliğine birer gezi teknesi hediye ettiklerini, teknelerin hizmete alınması için düzenlenen törende dümene geçtiğini anlatan Arslan, şunları kaydetti: “Sağ olsunlar amatör denizci belgemizi de önce gördüler, böylece bizi direksiyona geçirdiler. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ulaştırmanın direksiyonuna güvenerek bizi geçirdilerse, Çıldır Gölü’ndeki arkadaşlar da tekne dümenine belgeyi görerek geçirdiler. Biz de hemşehrilerimiz adına Çıldır Gölü’nün zevkini tekneyi kullanarak çıkartıyoruz. İnşallah örnek olur. Bu tip etkinlikleri yaygınlaştıracağız. Çıldır Gölü’nde su sporlarının daha fazla yapıldığı, gençlerimizin denizciliğe eğiliminin arttığı, hatta eğitimini gördükleri etkinlikler yapacağız.”

BİRÇOK PROJE İLE İLKLERE İMZA ATILDI

Bakan Arslan, dünya çapında önemli projelere imza attıklarını, bazı projelerle ilklerin yaşanmasını sağladıklarını hatırlatarak; “Ülkemiz adına yaptığımız her ilk bizi gururlandırıyor, mutlu ediyor. Rabb’imize şükrümüz o ki, son 14-15 yıldır dünya çapında ülkeyi, insanımızı gururlandıracak birçok proje yaptık. Marmaraylar, Avrasyalar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü gibi birçok proje yaptık ve bunların gururunu yaşadık” şeklinde konuştu.

 

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor