Haber Merkezi

Çeşme’de Aşk Festivali

Çeşme’de Aşk Festivali
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Çeşme Dalyan’da yaşayan Nezir’in, karşı yakadaki Sakız Adası’nda yaşayan Tinika’ya duyduğu efsaneleşmiş aşka ithafen geçen yıl düzenlenmeye başlanan Aşk Festivali’nin ikincisi, 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde yapılacak.

Çeşme Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, yörede yaşanmış aşktan ilham alınarak geçen yıl düzenlenmeye başlanan Aşk Festivali’nin ikincisi, 22-23 Ekim’de Çeşme’nin Dalyan Mahallesi’nde gerçekleştirilecek. Çeşme Belediyesi’nin “9 Durak 9 Deneyim” etkinlikleri kapsamında yer alan 2. Aşk Festivali’nde konserler, şiir dinletileri, dans gösterileri ve aşkın konu edildiği sohbet programları düzenlenecek.

Aşk Festivali

SEVGİ DUYGULARINI YENİDEN CANLANDIRMAK HEDEFLENİYOR

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, festivale ilişkin açıklamasında yaşanılan dönemde hoşgörü, sevgi ve aşkın insanın en çok ihtiyaç hissettiği duygular olduğunu dile getirerek, yaşanmış bir aşktan ilham alan festivalle hoşgörü, sevgi ve aşk duygularını yeniden canlandırmayı umduklarını ifade etti.

cesmede-ask-festivali-3

NEZİR’İN FESTİVALE İLHAM VEREN AŞKI

İzmir’in Çeşme ilçesindeki eski adı Köste olan Dalyan’da 1935-1980 yıllarında yaşayan sağır ve dilsiz Nezir, Sakız Adası’nda yaşayan aşkı Tinika’ya ulaşmak için tenekelerden kayık, çuvaldan uçurtmalar yaparak Sakız Adası’na gider. Yunan yetkililere derdini anlatamayan Nezir, iki ülke yetkililerince casus sanılır ve sorgulanır, zaman zaman kötü muameleye maruz kalır. Yaşadıklarına rağmen Tinika’yı görme arzusundan vazgeçemeyen Nezir, sevdiğini görebilmek için taş ve çamur kullanarak üç kez farklı yüksekliklerde kuleler inşa eder.

cesmede-ask-festivali-2

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su