Cenay Toprakkaya

Çal Mağarası’na ziyaretçi akını

Çal Mağarası’na ziyaretçi akını
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Dünyanın en uzun ikinci mağarası kabul edilen Trabzon’un Düzköy ilçesindeki Çal Mağarası, Ocak-Haziran döneminde 10 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, deniz seviyesinden bin 50 metre yüksekte bulunan Çal Mağarası’nın sarkıt ve dikitleri, aynı zamanda da içinden geçen deresiyle dikkat çektiğini söyledi. Mağaranın işletmesini Mayıs 2016’da devraldıklarını belirten Gümrükçüoğlu, mağara etrafında detaylı temizlik ve düzenleme çalışması yaptıklarını anlattı.

çal mağarası

ÖNEMLİ BİR DOĞAL MİRAS

Başkan Gümrükçüoğlu, mağaraya ulaşımı sağlayan yolun 4 kilometrelik kısmının asfaltlandığını, bir süre önce de 1 kilometrelik yürüyüş yolunun onarıldığını ifade etti. Çal Mağarası’nın sadece Trabzon ve Türkiye için değil, dünya için de çok önemli doğal miras olduğuna dikkati çeken Gümrükçüoğlu, şöyle devam etti:

IŞIKLANDIRILACAK, YÜRÜYÜŞ YOLU YENİLENECEK

“Belediyemizin işletmesi olan bu doğal mirası dünya turizmine en iyi şekilde sunmak için önemli çalışmalarımız olacak. Bölgedeki mescid ve kır kahvesinin tadilatını kısa sürede gerçekleştireceğiz. Mağaranın ışıklandırılması, yürüyüş yolunun tümüyle yenilenmesi gibi çalışmalar yapmayı da planlıyoruz. Mağarayı ziyaret edenlerin sayısında son dönemde ciddi artış oldu. Çal Mağarası’nı yılın 6 aylık döneminde 10 bin yerli ve yabancı misafirimiz ziyaret etti. Yapacağımız yeni çalışmalarla mağara, yerli ve yabancı turistlerin daha fazla ziyaret edeceği mekan haline gelecek.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor