Cenay Toprakkaya

Bursa ipeği yeniden hayat bulacak

Bursa ipeği yeniden hayat bulacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Bursa Büyükşehir Belediyesi, hem somut hem de somut olmayan kültürel miras çalışmaları kapsamında kent belleğindeki değerleri gelecek nesillere aktarma çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin “Bursa İpeği Yeniden Hayat Bulacak” projesi kapsamında Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’nde yapılan Bursa ipeği ile ilgili çalışmalar, dağ ilçelerine de ulaşıyor.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı’nın koordinasyonunda sürdürülen, BUSMEK kurslarıyla desteklenen proje ile dağ köylerindeki kurs merkezlerinde üç yıldır devam eden ipekçilik çalışmaları, profesyonel dokumacılığa taşındı. Kursiyerlerin tezgahlarındaki küçük halılar, artık yerini büyük halılara bırakmaya başladı. Bursa motiflerinin de yer bulduğu desenler, ürün haline getirilerek ipek halıya dönüştürülüyor.

Bursa ipeği

İLMEK İLMEK DOKUNUP, SANAT ESERİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Orhaneli, Keles ve Harmancık’ta da devam eden çalışmaların en güzel örneklerine, bu kez Büyükorhan Karaağız Mahallesi kursiyerleri imza attı. Kursiyerler, el emeği ve göz nuruyla hem ipeği ilmek ilmek dokuyup özel birer sanat eserine dönüştürüyor, hem de ipekçiliğin gelişmesine katkı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor