Kadir Toprakkaya

Bu yıl Phaselis Sanat Etkinlikleri düzenlenmeyecek

Bu yıl Phaselis Sanat Etkinlikleri düzenlenmeyecek
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Halil ÖNCÜ-KEMER

KETAV’ın öncülüğünde Kemer’in önemli sanat festivalleri arasında yer alan tarihi kent Phaselis’te her yıl Eylül ayında gerçekleştirilen “Phaselis Sanat Festivali” Antalya İl Kültür ve turizm müdürlüğünden tahsis talebine cevaben gönderilen yazı ile bu yıl yapılamayacak. Konu ile ilgili olarak Ulusoy tatil köyünde KETAV Başkanı Volkan Yorulmaz, KETAV Yönetim Kurulu Üyeleri Martı Myra Genel Müdürü Aydın Aytuğ, Majesty La Mer Art Genel Müdürü Ülkay Atmaca’nın katıldığı bir basın toplantı düzenlendi.

Basın toplantısında konuşan KETAV (Kemer Tanıtım Vakfı) Başkanı Volkan Yorulmaz şu açıklamalarda bulundu: “Phaselis Sanat Etkinlikleri bölgemizde, Phaselis Antik kentini ve binlerce yıllık geçmişini günümüzde tarihin yakınlığında ve müziğin evrenselliğinde tüm dünyaya tanıtmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Doğanın mükemmelliği tarihi tiyatronun büyüsü içinde gerçekleşen festivalimizin bu yıl 9. Sunu gerçekleştirecektik. Kültür ve turizm müdürlüğünden aldığımız resmi yazı ile tahsis talebimize olumlu yanıt alamadık. Phaselis antik kentinin etkinliklere kapalı fakat günübirlik ziyaretçiye açık olduğunu tarafımıza sunulan bilgi çerçevesinde Antalya röleve ve ve anıtlar müdürlüğünün Restarosyan projesi olduğunun ve projeye Akdeniz Üniversitesi adına Prof. Dr. Murat Arslan’nın yürüttüğününün bilgisini aldık. KETAV olarak Phaselis antik kentinin tahsisine onay veriline kadar Phaselis sanat Festivalini gerçekleştiremeyeceğimizin bilgisini kamuoyu ile paylaşmak istedik” dedi.

Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar tarafından gönderilen resmi yazıda “Phaselis antik kentinde yer alan Antik tiyatro mevcut durumu ile kültürel etkinlikler gerek yapı açısından gerekse etkinliklere katılacak olan seyirciler açısından büyük tehlike oluşturduğu ayrıca Antalya Röleve ve anıtlar müdürlüğünce yapının restorasyonuna yönelik proje hazırlanmakta olduğundan , özellikle kazı ve restorasyon çalışmaları tamamlanmadan antik tiyatroda kültürel etkinlik yapılmasının uygun olmayacağı” konusu ifade edildi.

unnamed (1)

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su