Cenay Toprakkaya

Boyabat Kalesi turizme kazandırılacak

Boyabat Kalesi turizme kazandırılacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye’nin en görkemli kaleleri arasında gösterilen Boyabat Kalesi’nin turizme kazandırılması için tanıtım atağı başlatıldı. Sinop ilinin Boyabat ilçe merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan Gökırmak Vadisi havzasında yer alan, 135 metre yükseklikteki sarp kayalık üzerinde kurulu Boyabat Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye Kültür Portalı’nda Türkiye’nin en görkemli 13 kalesi arasında da yer alıyor.

Bir kitabesine rastlanılmaması nedeniyle yapılış tarihi tam olarak bilinmeyen tarihi kale, Geç Roma ve Erken Bizans dönemlerinin yanı sıra Osmanlı döneminde de kullanıldığına dair bulgular taşıyor. Bölgenin en önemli tarihi mekanları arasında yer alan kalenin tanıtımının yapılarak, turizme daha fazla katkı sunması için ilgili kurumlarca çalışma yürütülüyor.

TELEFERİKLE ULAŞIM SAĞLANACAK

Yaklaşık iki yıl önce restore edilerek vatandaşların ziyaretine açılan kalenin bilinirliğini artırmak için kaymakamlık tarafından tanıtım filmi de hazırlandı. Boyabat Belediyesi de tarihi kale ile ilçenin en eski yerleşim birimi olan Yeni Mahalle arasında kültür yolu yapılmasına yönelik çalışma başlattı. Proje tamamlandığında Boyabat Kalesi’ne 100 metre mesafede bulunan Kırkkızlar Kayası üzerine cam teras inşa edilecek, aynı zamanda bölgeye teleferikle ulaşım sağlanacak.

TÜRKİYE’NİN EN GÖRKEMLİ KALELERİ ARASINDA

Başkan Ahmet Küçükbaş, konu ile ilgili yaptığı açıklamada kaleye yönelik ilgili kurumlarla birlikte birçok tanıtıcı çalışmaya imza attıklarını söyledi. Kalenin yakın bir geçmişte restore edildiğini, bu sayede özellikle ulaşımın kolaylaştığını anlatan Küçükbaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da Boyabat Kalesi’ni Türkiye’nin en görkemli kaleler arasında gösterdiğini belirtti. Boyabat ilçesinin tarihsel açıdan ticaretin yoğun yaşandığı bir ilçe olduğunu, bu nedenle geçmişte zengin insanlara ev sahipliği yaptığını dile getiren Ahmet Küçükbaş, kalenin yapılış tarihinin ise tüm araştırmalara rağmen belirlenemediğine işaret etti.

Boyabat Kalesi

FARKLI MEDENİYETLER TARAFINDAN SAVUNMA AMAÇLI KULLANILMIŞ

Alışverişin merkezi olması avantajıyla ilçenin çok erken dönemlerde şehirleşme ve zenginleşme yolunda önemli adımlar attığına dikkati çeken Küçükbaş; “Tabii ki zenginleşmenin de savunmaya, korunmaya ihtiyacı olduğu bir gerçek. O dönemin zenginleri tahmin ediyoruz ki mallarını korumak ve kollamak amacıyla sarp kaya üzerine kesme taşlardan bu kaleyi inşa etmiş. Çünkü kale surları ve özellikle kaçış tünelleri, dehlizler bize kalenin çok korunaklı olduğunu gösteriyor. Yüzyıllar boyunca da farklı medeniyetler, Boyabat Kalesi’ni savunma amaçlı kullanmış” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su