Cenay Toprakkaya

Tarihi İpekyolu üzerinde 800 yıllık değer: Alarahan

Tarihi İpekyolu üzerinde 800 yıllık değer: Alarahan
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Selçuklular döneminde tarihi İpekyolu üzerinde ticaretin geliştirilmesi ve tüccarların konaklaması için yaklaşık 800 yıl önce yapılan Alarahan, şimdilerde turizme katkı sağlıyor. Çin’den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa’ya uzanan tarihi ticaret yolu üzerindeki Alara Kalesi’ni alan Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın 1231 yılında inşa ettirdiği Alarahan, günümüzde çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Geçmişte bölgenin ticari ve ekonomik hayatına yön veren, kervanların ve yolcuların geceyi rahat ve güvenli geçirebilmeleri, mallarını güvenle satabilmeleri için düzenlenen Alarahan, turistleri cezbediyor. Alarahan’daki kazı çalışmalarını 2007-2013 yılları arasında tamamlayan Akdeniz Üniversitesi Ortaçağ Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Eravşar, Selçukluların Alanya’yı fethettikten sonra Alara Kalesi’ni aldığını, ardından da Alarahan’ı inşa ettiğini söyledi.

ANADOLU’DA TEK ÜNİK PLANA SAHİP KERVANSARAY

Alara Kalesi’nin, iç bölgeleri Akdeniz’e bağlayan yolun kontrolünün sağlanması amacıyla inşa edildiği bilgisini veren Eravşar, şu bilgileri verdi: “Alara Kalesi’nin ilk inşası bence Bronz Çağı’na kadar gidiyor. Nitekim, yaptığımız kazılarda Roma dönemine ait kalıntılar ele geçirdik. Bir başka arkeolojik çalışmada da Orta Çağ’da ve İlk Çağ’da deniz daha iç kesimlere kadar geliyordu. Bu araştırmaya göre, Alara Kalesi’nin yakınında bir liman olduğu düşünülüyor ve bu bağlamda limanla ilişkili bir kervan yolu iç kesimlere gidiliyor. Selçuklular da Alanya’yı fethin arkasından bu kervan yolu üzerine, Anadolu’daki tek ünik plana sahip kervansarayı, Alarahan’ı inşa ederek bölge ekonomisine değer katmak istedi.”

BİN YILDIR AYAKTA OLAN BİR YOL

İpekyolu üzerinde yer alan kervansarayın, Selçuklu yönetimindeki bölgeden geçen yolculara konaklama hizmeti vermek için 2 bin metrekarelik alan üzerinde inşa edildiğini anlatan Prof. Dr. Osman Eravşar, buranın Anadolu’daki diğer Selçuklu hanlarından farklı olduğunu, konaklamanın yanı sıra içinde ticaret de yapıldığını, hanın aynı anda 100’e yakın kişiyi ağırlayabildiğini kaydetti. Kervansarayın devamındaki Konya’ya yönelen yol güzergahının önemine de değinen Eravşar; “Bu güzergah muhteşem bir zemin döşemesine sahip. Halen korunmuş. Düşünün, bin yıldır ayakta olan bir yoldan bahsediyoruz. Bir de köprümüz var bu yolun üzerinde. Bu köprüyü geçerek yol Toroslar’ı aşıyor ve Seydişehir üzerinden Konya’ya varıyor” ifadelerini kullandı.

Alarahan

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su