Haber Merkezi

Bodrum mandalinası iç pazarı doyuracak

Bodrum mandalinası iç pazarı doyuracak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye’nin gözde turizm ilçesinde kendine has aromasıyla bilinen Bodrum mandalinası hasadına başlandı. Yarımadanın farklı bölgelerinde yetiştirilen ve yaklaşık 200 bine yakın ağacın bulunduğu bahçelerde Bodrum mandalinası üreticileri, olgunlaşan mandalinaları toplamak için sabah saatlerinden itibaren bahçelerde çalışmaya başlıyor. Üreticiler, bahçelerden topladıkları meyveleri yol kenarına kurdukları tezgahlarda satışa sunuyor.

Bodrum mandalinasıBodrum Narenciye Birliği Başkan Vekili İsmail Akpınar, 2016-2017 sezonu mandalina hasadına başladıklarını söyledi. Yağışların olmaması nedeniyle hasadın geç başladığını ifade eden Akpınar, satsuma ve kinin gibi mandalina çeşitlerini toplamaya başladıklarını kaydederek; “Yağışlar geç başladı. Ancak bu yağış meyvelere olumlu yansıyacak. Bu yıl meyvede rekor var. Antalya ve Hatay taraflarındaki mandalinalar Rusya’ya giderse, biz de iç pazara 5 bin ton civarında yerli mandalina veririz” diye konuştu. Türkiye’nin birçok bölgesine Bodrum mandalinası gönderdiklerinin altını çizen İsmail Akpınar, bu satışların büyük çoğunluğunu internet üzerinden yaptıklarını da kaydetti.

“MANDALİNANIN HER ŞEYİNDEN YARARLANIYORUZ”

Bu yıl 200 tona yakın mandalina konsantresi üreteceklerini belirten Akpınar, kalan mandalinayı da meyve olarak değerlendirmeye çalışacaklarının altını çizdi. Mandalinayı sadece meyve olarak görmediklerini vurgulayan İsmail Akpınar; “Mandalinanın lokumu, reçeli, kolonyası, cipsi her şeyi yapıldı. Bunlar birlik kurulduktan sonra yapılmaya başlandı. Bodrum mandalinası bizim için çok değerli, bir tane ağaç kesilmedi mi biz çok mutlu oluyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su