Editör

Bisikletli Kadın İnisiyatifi Muğla’da

Bisikletli Kadın İnisiyatifi Muğla’da
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Hayatın her alanında bisiklete binmenin mümkün olduğunu göstermeyi amaçlayan Bisikletli Kadın İnisiyatifi, “Benim Bisikletim Benim Şehrim” temasıyla düzenlediği etkinlik dizisinin dördüncüsünü 15 Haziran Cumartesi günü Muğla’da gerçekleştirecek.

Gündelik hayatında bisiklet kullanan, bazen işe giderken, bazen çocuğunu okula bırakırken bisiklet süren 7 kadın tarafından kurulan Bisikletli Kadın İnisiyatifi, bisikletli olan ve bisikletli olmak isteyen kadınlar arasında bir dayanışma ortamı yaratmayı amaçlıyor.

Türkiye’de gündelik hayatlarında bisiklete binen kadın sayısını arttırmak ve bisiklet dünyasındaki kadınları görünür kılarak daha çok kadına ulaşmak için Facebook Topluluk Liderliği Programından aldığı destekle, Türkiye’nin 7 bölgesinden seçilen şehirlerde “Benim Şehrim Benim Bisikletim” temasıyla etkinlikler düzenliyor.

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul, Mersin, Diyarbakır ve Eskişehir’de yapılan etkinliklerde kadınlarla bir araya geldiler ve bisikletli kadınların hikayelerini dinleyerek, nasıl başardıklarını paylaştılar. Düzenledikleri sürüş ve söyleşilerle günlük hayatta kadınların bisiklet kullanmalarının önündeki engelleri kaldırmanın çözüm yollarını arayarak, daha çok kadının bisikletli yaşamla tanışmasını sağladılar.

Bisikletli Kadın İnisiyatifi, Facebook Topluluk Liderliği Programı partnerliğinde düzenlediği etkinliklerle Türkiye’deki kadın, bisiklet ve kent bağını ortaya koyan bir belgesel filmi hazırlıyor. Filmin ilk fragmanı 03 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nde yayınlandı. 7 bölgeden 7 şehirde gerçekleştirilecek etkinlikler sonrasında tamamlanacak belgesel filmi, Eylül ayında İstanbul’da ilk gösterimini yapacak.

Benim Bisikletim Benim Şehrim Belgeseli ilk fragmanını Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Program:

15 Haziran Cumartesi / Saat: 16:00 / İnsan Hakları Parkı

Sürüş Rotası: Kent merkezinden Karabağlar Yaylasına doğru gidecek ve orada kısa bir molanın ardından Saat Kulesinden de geçerek yaklaşık 8km sonunda Belediye Parkı’na ulaşacağız.

Söyleşi: 18:00’da turun ardından Belediye Parkında gerçekleşecek söyleşide, hikayelerimizi birbirimizle paylaşıyor, bisiklete yeni başlayanlara destek oluyor ve başlamak isteyenlere aramıza katılmak için gereken o az cesareti veriyoruz.

* Etkinlikler bisiklet kullanan ve kullanmaya başlamak isteyen tüm kadınlara açıktır.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su