Oktay Emlik

Bayramda tatil için nereye gitsek

Bayramda tatil için nereye gitsek
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Bayrama çok az kaldı. Gerçi bu bayram olmazsa diğerine diye bazen tatil planlarının da ertelendiği döneme girdik. Siz de bayram tatilinizi nasıl geçireceğinize henüz karar vermediniz ise ve bazı şartlarınız(!) varsa; Yani bayramda hem ailenizden ayrı kalmak istemiyor, hem de koca bir tatil fırsatını yakalamışken evde oturmak istemiyorsanız, size ister aileniz ile birlikte, ister sevdiğiniz arkadaşlarınızla bir bayram tatili kaçamağı programı lazım. Bakalım mı “Bayramda nereye gitsek” sorusunun cevaplarına? Sahi Bayramda Nereye Gitsek?

TATİL VARSA CUNDA VAR

Tatil ve Ege denilince herkesin aklına başka yerler gelebilir ama benim aklıma ilk gelen yerlerden biri Cunda. Normalde bir Ayvalık adası olan Cunda, bana her daim nefis bir adres olarak seçeneklerinin ilk sırasında yer alıyor. Kendine özgü mimarisini oluşturan taş evleri, daracık sokakları, huzurlu ve naif dokusu, deniz ve damla sakızı kokan lezzetleriyle tatil denildiğinde mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri. Cunda’nın gönülden(!) bağlı olduğu Ayvalık ve çevresinde de, deniz keyfi yapmak için öyle çok alternatif var ki! Örneğin Sarımsaklı, gündüzleri sizi denizinin kıyısında saatler geçirmeniz için bekliyor olabilir. Unutmadan en güzel gün batımı da tam oralarda oluyor. Benden söylemesi.. Bu arada Taş Kahve mi? Elbette Cunda’ya kadar gidildiğine göre uğranılacak yerlerden biri olacaktır..

AİLE İLE TATİL DENİLİNCE MARMARA ADASI

İşte benim ilk tatilimin adası. Ne güzel günlerdi veya ne kadar güzel günlermiş diye andığım (Çoğunluğunu hatırlamıyorum çünkü) benim ve aile anılarımın adası artık daha da gözde! Türkiye’nin Gökçeada’dan sonra ikinci büyük adası olan Marmara Adası, Özellikle Marmara denizine kıyısı olan yerlerde yaşayanların aileleri ile birlikte gidip, tatillerini geçirdiklerini bir yer olarak çok ön plana çıkıyor. Birçok güzel yerin olduğu gibi Marmara Adası’nın da müdavimleri var. Ben de çok ihmal ettiğime inandığım Marmara Adası‘nı bir ara (yıllar sonra da olsa) ziyaret planıma almalıyım.Marmara Adası’na sürekli olarak tarifeli deniz seferleri var. İstanbul, Tekirdağ, Erdek ve Silivri’den yaz boyunca deniz ulaşımı sağlanıyor. Konaklama için birçok küçük ve butik otel yanında ekonomik pansiyon seçenekleri de bulunuyor. Peynirli patlıcan nedir bilir misiniz? Cevabınz hayır ise; Marmara Adası’nı mutlaka görün..

BİR DE KARŞI KIYIDA ERDEK VAR

Aile ile tatile çıkmak dedik madem, öyleyse Marmara Adası’ndan ulaşımın pek de zor olmadığı bir tatil beldesine doğru kıvrılalım öyleyse. Çünkü orada benim çocukluğumun bir diğer tatil adresi olan Erdek var. Çok eğlendiğimi hatırladığım Erdek şimdilerde öyle güzel bir yer oldu ki!Bayram tatilini bahane edip Marmara Bölgesi’nden çok fazla uzaklaşmayı düşünmeyenler ve bu ekonomik kriz esnasında daha hesaplı bir tatil arayışında olanlar için Erdek gerçekten iyi bir seçim.Erdek’te de konaklama tesisleri seçeneklerle dolu. Otel veya daha ekonomik pansiyon alternatifleri bulunuyor. Denizi seviyorsanız Erdek plajlarında keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.Daha sessiz ancak “yazlıkçı” ağırlıklı yerleşimlerden olan Ocaklar veya Narlı Erdek yakınlarında diğer alternatif noktalarınız olabilir.

GÖKÇEADA RÜZGARLARIYLA FERAHLIK VERİYOR

Marmara Adası’nı anlatırken “Türkiye’nin ikinci büyük adası” cümlesini kullandım. Çünkü ondan bir büyük adamız daha var. Gökçeada.Türkiye’nin en büyük adası Gökçeada tatilinizi geçirmek için harika bir seçeneklerden biri. Neden mi? Çünkü, yakınlığı, doğal güzelliği ve şirinliği dışında etkinlikleri ile de dolu bir tatil beldesi burası. Gökçeada’da yapılacak öyle çok şey var ki.. Rüzgarlarıyla ünlü Kefalos koyunda windsurf ve kitesurf yapabilir, tarihi ile hikayelerle dolu olan Rum köyleri Dereköy ve Zeytinliköy’de keyifli bir gezi yapabilir, denizin tadını çıkarıp Ege’nin sunduğu deniz mahsullerinin tadına bakabilirsiniz.

tatil

OLMADI KARADENİZ’DE KEYİF ÇATALIM

Amasra, Marmara ve Ege çevresinde dolanırken Karadeniz’i unuttum sanmayın! Karadeniz sahillerine alışıp kopmamak ve bu coğrafyayı farklı bir şekilde hissetmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri Amasra.Yine yakın yerlerden biri aslında. Batı Karadeniz’de Bartın’ın bir ilçesi burası. Hiç gitmeyenler için belirteyim; tarihi hikayesi, doğal güzelliği dışında denizi, plajları ve deniz mahsulleri sunan restoranları ile ünlü Amasra’da, bol bol taze balık da yiyebileceksiniz.Sır dolu güzel koylarının tadını çıkarıp tekneyle yakın koylara gitmeyi unutmayın.

 

Kaynak: kesfet.tv 

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su