Kadir Toprakkaya

Başkonsoloslar, Türkiye demokrasisine sahip çıktı

Başkonsoloslar, Türkiye demokrasisine sahip çıktı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görev yapan yabancı ülkelerin başkonsolosları ile 14. kez bir araya geldi. Ortaköy’deki Feriye Lokantası’nda gerçekleşen toplantıya aralarında ABD, Rusya, Japonya, Güney Kore, İngiltere, Fransa, Hollanda, Pakistan ve Türk Cumhuriyetlerinin başkonsoloslarının da bulunduğu 60’ın üstünde yabancı misyon temsilcisi katıldı.

Görevine yeni başlayan konsoloslara “İstanbul’a hoşgeldiniz” diyen, görev yerleri değişenlere de başarılar dileyen Başkan Topbaş, buluşmaların çok verimli geçtiğini ve toplantıları çok önemsediğini ifade ederek; “Bugüne kadarki toplantılarımızı belirli temalarla yaptık. Bugünkü toplantımıza da ‘Demokrasi İnsani Güvenlik ve Küresel İşbirliği’ başlığını uygun gördük. Çünkü günümüzde dünya insanlarının kaderleri birbirine bağlı. Dünyanın herhangi bir yerindeki olay, bütün dünyayı etkiliyor. Bu nedenle bütün insanlığın barışa ve mutluluğa katkı sunması gerekiyor” diye konuştu.

Başkonsoloslar

MİLLETE RAĞMEN HİÇBİR ŞEY YAPILAMAYACAĞINI GÖSTERDİK

Yaşam, inanç ve ifade hakkının insan için vazgeçilmez haklar olduğunu vurgulayan Topbaş, Türkiye’nin 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişiminde millete rağmen hiçbir şey yapılamayacağını dünyaya gösterdiğini söyledi. İstanbul ve Ankara’daki yabancı misyon temsilcilerinin de başarısız darbe girişiminde yaşananlara birebir şahit olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

ANCAK HALKLA YAKIN İLİŞKİ KURAN YÖNETİMLER BAŞARILI OLABİLİR

“15 Temmuz’daki karanlık gecede milletimiz bir yumak haline gelerek tankların, topların, silahların önüne sadece ellerinde bayrakları ve yürekleriyle atıldılar. Halka rağmen hiçbir gücün Türkiye’nin geleceğini karatmasına ölümleri pahasına izin vermediler. İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ve Valilik işgal edildi. İstanbullular demokrasiye sahip çıktı. Bunlar geride kaldı, normal hayata döndük. Ancak halkla yakın ilişki kuran yönetimler başarılı olabilir. 4 milyar insanı yöneten UCLG Dünya Teşkilatı’nın başkanı olarak gittiğim ülkelerde FETÖ terör örgütünün okulları, üst düzey yöneticilerin çocuklarını okutuyor. Türkiye’de olduğu gibi yarın bu ülkelerde de farklı şeyler ortaya çıkabilir. Cumhurbaşkanımız bu konuda çok doğru uyarılarda bulundu.”

DİYALOG KOPUKLUĞUNUN GİDERİLMESİ İÇİN ÇALIŞACAKLAR

Darbe girişimi nedeniyle ekonomide ve vatandaşın güven duygusunda bir sorun yaşanmadığını, enflasyonist bir ortamın oluşmadığını ve normal hayata çok çabuk dönüldüğünü anlatan İBB Başkanı Kadir Topbaş, bunun ancak devletine güvenen bir toplumda gerçekleşebileceğinin altını çizdi. Buluşmada söz alan başkonsoloslar da 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimini kınadıklarını, Türkiye’nin ve Türk demokrasisinin yanında olduklarını söyledi. Darbenin başarısız olmasından büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren konsoloslar, 15 Temmuz sonrası Türkiye ile batı arasında oluşan diyalog kopukluğunun giderilmesi için çalışacaklarını kaydetti.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su