Editör

Bakımı yapılmayan havuzlardan uzak durun

Bakımı yapılmayan havuzlardan uzak durun
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Bakımı yapılmayan havuzlar hijyen açısından tehlike saçıyor. Sağlığınız gereği bu havuzlardan uzak durmakta fayda var.

Yüzme havuzları, Aqua parklar ve jakuziler gibi su kitleleri eğlence, spor ve sağlık amaçlı olarak çocuklardan yaşlılara her yaştan insanın kullandığı yerlerin başında geliyor. Ancak havuzlar toplu olarak kullanıldığı için bazı hijyen kurallarına uymak büyük önem taşıyor. Bazı sağlık risklerine karşı havuzların düzenli olarak Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış dezenfektanlarla fiziksel ve kimyasal bakımının yapılması gerektiğine dikkat çeken Eczacıbaşı Profesyonel Akademi Yöneticisi Gökçe Yılmaz, kullanıcılara da önerilerde bulunuyor. 

Açık- kapalı havuzlar, aqua parklar, jakuziler, termal havuzlar gibi su kitlelerinde suyun hem görsel olarak temiz, berrak ve estetik görünümünü sağlamak hem de kullananları bazı sağlık risklerine karşı korumak için hijyen kurallarına uymak büyük önem taşıyor. Hijyen konusunda işletmelerin olduğu kadar kullanıcıların da bilinçli olması gerekir.

HAVUZLARIN TEMİZLİĞİNDEN EMİN OLUN…

Havuz hijyeninin sağlanması için yapılması gereken fiziksel ve kimyasal işlemleri belirleyen çeşitli standartlar ve yönetmelikler bulunuyor.  Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı 06.03.2011 tarihli ve 27866 sayılı “Yüzme Havuzlarının Tabi Olacağı Sağlık Esasları Hakkında Yönetmelik” tüm havuzlarda uyulması gereken standartları belirliyor.  Havuzlarda sürekli yapılması gereken fiziksel ve kimyasal işlemlerin de bu yönetmelikle belirlenen standartlara göre yapılması büyük önem taşıyor.

Suda “patojen” mikroorganizmaların çoğalmalarını önlemek için yeterli ve doğru dezenfeksiyonun şart olduğunu söyleyen Gökçe Yılmaz, “Algisid’lerin doğru kullanımı ile suda ve havuz yüzeylerinde yeşillenme (alg oluşumu) ve mantar oluşumunun önlenmesi gerekir. Bağlı klor (kloramin) ve düzenli pH kontrolünün doğru bir şekilde yapılması kullanıcıların gözlerinde ve cildinde oluşabilecek tahriş riskini önler. Sert sularda kireç bağlayıcı kullanımı ve yine pH kontrolü ile de havuz yüzeylerinde ve ekipmanlarda kireç birikiminin önüne geçmek mümkün” dedi.

Bakımı yapılmayan havuz

HAVUZDAN ÖNCE MUTLAKA DUŞ ALIN…

Yüzen kişilerin vücutlarından kaynaklı mikroorganizmalar, havuzların kirlenmesinin en önemli sebeplerinden sayılıyor. Havuzların sağlık açısından daha güvenli olması için havuza girenlerin de kurallara uygun davranması gerekiyor. Bu konuda kullanıcıların uyması gereken kuralları hatırlatan Yılmaz, öncelikle havuza girmeden önce mutlaka duş alınması gerektiğine dikkat çekerek, “Hayatımızın her alanında hijyen kurallarına dikkat etmek sadece kendimiz için değil çevremizdekiler için de önem arz ediyor. Birkaç önemli maddeyi hatırlatmak gerekirse; hasta olan kişilerin, özellikle vücudunda enfeksiyonu olanların havuza girmemeleri gerekiyor. Gözleri hassas olanlar suyla teması önlemek ya da en aza indirmek için yüzme gözlüğü kullanabilir. Havuz suyunu mümkün olduğunca yutmamaya çalışın ve havuza elinizde yiyecek-içeceklerle girmeyin.” diyor.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su