Hava Asal

Bakanlıktan temiz deniz için tebliğ geldi

Bakanlıktan temiz deniz için tebliğ geldi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, deniz çevresinin petrol ve diğer zararlı maddelerle kirlenmesine yönelik acil müdahale planlarını hazırlayacak kurum ve kuruluşlarda aranacak şartları belirledi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, deniz çevresinin kirlenmesinin engellenmesine yönelik, 12 Aralık 2014’te Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğ hakkında bilgi verildi.

“Deniz Çevresinin Petrol ve Diğer Zararlı Maddelerle Kirlenmesine İlişkin Risk Değerlendirmesi ve Acil Müdahale Planlarını Hazırlayacak Kurum ve Kuruluşların Asgari Özelliklerine Dair” tebliğ ile deniz kirliliğinin önlenmesi için risk değerlendirmesinin yapılacağı belirtilen açıklamada, ayrıca acil müdahale planı hazırlayacak kurum/kuruluşlarda aranacak koşulların, çalışma usul ve esasların, başvuruların değerlendirilmesi ve denetlenmesine ilişkin hususların da neler olacağı ifade edildi.

Başvurular elektronik ortamda yapılacak-

Tebliği ile bürokrasinin azaltılmasının, başvuruların sadeleştirilmesinin ve elektronik ortamda yapılmasının amaçlandığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Tebliğ ile belge vize dönemi 2 yıldan 4 yıla çıkarılacak. Denetimler, cezai müeyyidelerde de değişiklikler söz konusu olacak.

Risk Değerlendirmesi ve Acil Müdahale Planı hazırlamak için yetki alacak kurum ve kuruluşlar tebliğde belirtilen şartlar ve koşulları sağlamaları halinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapabilecek.”

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor