Halil Öncü

Mevlüt Çavuşoğlu: Ukrayna’dan gelen turist sayısında artış var

Mevlüt Çavuşoğlu: Ukrayna’dan gelen turist sayısında artış var
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kemer’de birtakım ziyaretlerde bulunarak, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Kemer Tur Taksi Durağı’nda başta şoför esnafı olmak üzere bölgede bulunan esnaflarla görüşen, gençler ile Referandum Durağı’nda buluşan Bakan Çavuşoğlu’na, Kemerspor Başkanı İ. Selami Minta ve As Başkan Durmuş Can tarafından üzerinde Mevlüt Çavuşoğlu yazısı yer alan Kemerspor forması ve atkısı hediye edildi.

SEYAHATİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILACAK

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Kemer temaslarında turizmdeki son gelişmeleri de değerlendirerek, şu açıklamalarda bulundu: “Geçen sene Rusya ile olan problem ve terör saldırıları yüzünden Kemer ve Antalya’ya gelen turist sayısında azalma oldu. Fakat şimdi Rusya ile ilgili problemler giderildi. Bu sene Rus turist sayısı 2014-2015 sayılarına ulaşacak gibi görünüyor. Gelen rezervasyonlardan bunu anlıyoruz. Moskova Fuarı’na katılan arkadaşlarımızdan da bunu duyuyoruz. Ukrayna’dan gelen turist sayısında da artış var. Şimdi kimlikle seyahat edebilmenin önünü açabilmek için Ukrayna hükümeti ile bir anlaşma imzaladık. Turizm sezonu başlamadan önce bu anlaşmayı uygulamak için çalışıyoruz. Bu konuda havalimanlarında tedbirlerimizi alıyoruz. Özellikle kimliklerin havalimanında cihazlar tarafından okunabilmesi için gerekli çalışmaları da yapıyoruz. Amacımız, seyahatin ve turistlerin önündeki engeli kaldırabilmek.

KEMER’E GOLF SAHASI VE KONGRE MERKEZİ GELİYOR

2015 seçimlerinden önce Kemer için de bazı vaatlerimiz oldu. Özellikle golf sahasının yapımı ile ilgili. Bununla ilgili arkadaşlarımız Turizm Bakanlığımızdan ve Spor Bakanlığımızdan uzmanlar ile çalışmalarını sürdürüyor. Bu konuda hazırlıklar devam ediyor. Ayrıca ilave futbol sahaları da yapıyoruz ki, futbol takımları da gelebilsin. Diğer taraftan, çok amaçlı bir kongre merkezi salonu yapıyoruz. Hem kongreler düzenlensin, hem de değişik kongreler burada yapılabilsin. Ve kış aylarında da Kemerimize insanlar gelsin, otellerimiz açık kalsın. Enerji ile ilgili sorunların çözülmesi için gelen takipleri dikkate alıyoruz. Kemer’e üniversitemize bağlı bir fakülte açmak için çalışma yapıyoruz. Hedefimiz, Antalya’da 10 tane üniversite kurmak. Şu anda beş tane var, geriye kaldı beş tane daha. Kış aylarımızda Antalya’da 500 bin civarında öğrencinin yaşamasını arzu ediyoruz. En az 100 bin yabancı öğrencimizin de Antalya’ya gelip eğitim görmesini planlıyoruz.

Mevlüt Çavuşoğlu

ANTALYA, SAĞLIK TURİZMİNİN MERKEZİ OLMALI

Sağlık turizmine büyük önem veriyoruz. Nisan ayında Antalya’da Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Fuarı düzenliyoruz. Çok ciddi bir katılım var. Yurt dışından sadece bu işlerle ilgilenen dört bine yakın misafir ağırlıyoruz. Antalya’yı sağlık turizminin de merkezi yapmamız lazım. Özel hastaneler, devlet hastaneleri yanında yakında şehir hastanemizin de ihalesini yapacağız. Antalya merkezde, Kepez’in üzerinde yer alacak ve 1.500 yataklı olacak. Tüm bu imkanlarla birlikte Antalya, 12 ay sağlık turizminin de merkezi haline gelecek. Sadece kısa vadeli değil, orta ve uzun vadeli tedavilerin de görülebileceği bir şehir olmasını istiyoruz ki, yine otellerimiz de kış aylarında da açık kalabilsin.

ANAYOLLARIN KALİTESİ ARTIYOR

Antalya’da ve tüm ilçelerde yeni hükümet ve adliye sarayları yapıyoruz. Kemer’de de Adalet Sarayı’nın şu anda devralınan bir binaya taşınması için gerekli çalışmaları yaptık. Vatandaşlarımız haklarını daha modern tesislerde, adalet saraylarında takip edebilsinler. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi’ni de açtık. Büyük, modern bir bina oldu. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin de yine Kemer’e, beldelerine ve köylerine hizmet etmek için yaptığı ve yapmakta olduğu çalışmaları da takip ediyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Bey ve diğer birimlerden de bilgi aldık. Antalya-Kemer arası anayolumuzun kalitesini arttırmaya çalışıyoruz. Şu anda duble yol Kemer’e geldiği gibi Kumluca’ya doğru gidiyor. Kaş’a kadar yolumuz çok güzel olacak.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su