Haber Merkezi

Bakan Avcı, İsrail Turizm Bakanı ile görüştü

Bakan Avcı, İsrail Turizm Bakanı ile görüştü
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi süreci doğrultusunda İsrail’e gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında, Tel Aviv’de İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin ile görüştü.

TLV Kongre Merkezi’ndeki görüşme yaklaşık 30 dakika sürdü. Bakan Avcı, 2010’da Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırı sonrası İsrail’i ziyaret eden ilk bakan oldu. İsrail güvenlik güçlerinin 31 Mayıs 2010’da Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine saldırısı sonucu 10 Türk vatandaşının hayatını kaybetmesi, iki ülke ilişkilerinin kopmasına neden olmuştu. İlişkiler; İsrail’in özür dilemesi, kurbanların ailelerine ödenecek tazminatı Türkiye’ye iletmesi ve Gazze’ye insani yardımların başlatılmasıyla normalleşme sürecine girmişti.

NABİ AVCI: SEKTÖR TEMSİLCİLERİNİN KATKILARINA İHTİYAÇ VAR

Avcı, görüşme sonrası yaptığı açıklamada “İsrail’den Türkiye’ye gelen turist sayının geçmişte olduğu gibi 600 binleri, hatta daha fazlasını bulmaması için hiçbir neden yok. Ülkemizden İsrail’i ziyaret eden 30 bin dolayındaki Türk turist sayısının da artmasını ümit ediyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için de Türk ve İsrailli sektör temsilcilerinin katkılarına ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

İSRAİL, BAŞLICA ORTAKLAR ARASINDA YER ALIYOR

Kendisi ve heyetine gösterilen ilgi için Bakan Levin ve ilgililere teşekkür eden Bakan Nabi Avcı; görüşmede turizm alanındaki ilişkilerin geliştirilmesinin gözden geçirildiğini, iki ülkenin öncelikleri hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını, Akdeniz’i çevreleyen diğer ülkeler gibi İsrail’in de turizm alanında başlıca ortaklar arasında yer aldığını ifade etti.

israil turizm bakanı

YARİV LEVİN: BARIŞ, İKİ ÜLKENİN DE YARARINA

İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin ise, ziyaretin ilişkilerin normalleşmeye başlamasından sonra Türkiye’den bakan düzeyinde gerçekleşen ilk ziyaret olduğuna dikkati çekti. Ziyaretin önemine işaret eden Levin; “Turizm halklar arasında iletişimi sağlamanın en iyi yolu. Ülkelerimizin halkları arasında ilişkiler ne kadar güçlü olursa, bölgede o kadar istikrar olur. İlişkiler, iki ülke arasında turizmin artmasına yardımcı olacak. Aramızdaki ilişkiler iyiyken bölge daha istikrarlı olur. Çünkü barış, iki ülkenin de yararına” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su