Kadir Toprakkaya

Ayrılmak istemeyeceğiniz Ege kasabaları

Ayrılmak istemeyeceğiniz Ege kasabaları
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Tatil için Ege’nin yeri herkes için bir başkadır. Kasabalarındaki harika plajlar ve koylarında serinleyecek, mavi ve yeşilin büyüleyici güzelliğine hayran kalacaksınız. Balık restoranları ve eğlence mekânları ise seyahatinize tat ve renk katacak.

ESKİ FOÇA – İZMİR

Türklerin ve Rumların yüzyıllar boyunca bir arada barış içinde yaşadığı kasabaya adım atınca ayrılmak istemeyeceksiniz. 2 bin yıllık geçmişi, koyları, cumbalı taş evleri, ağlarını onaran balıkçıları ve hediyelik eşya dükkanlarıyla mutlaka görmeniz gereken bir yer. Sahilde taze balık ve meze yiyebileceğiniz çok sayıda restoran da var. Nesli tükenmekte olan Akdeniz fokları ve Homeros’un bahsettiği efsanelere konu olan Siren Kayalıkları da burada yer alıyor.

DATÇA – MUĞLA

Kuzeyine Ege’yi güneyine Akdeniz’i alan Datça, bozulmamış doğası, 235 km’lik sahil şeridi ve 4 bin yıl önce kurulan Knidos Antik Kenti’yle her yıl turist akınına uğruyor. Datça’ya ulaşımın zor olmasından dolayı diğer tatil beldelerine göre biraz sakin. Yarımada boyunca denizin keyfini çıkaracağınız 52 farklı koy var.

AYVALIK – ÇANAKKALE

Kuzey Ege’nin en güzeli Ayvalık’ın kendine özgü atmosferi, sahili, taş evleri, içinden hayat akan Arnavut kaldırımlı sokakları, sıcacık insanları ve yemekleriyle ayrılmak istemeyeceğiniz bir yer. Şeytan Sofrası’nda güneşin adaların arkasından ağır ağır batışını, Cunda Adası’nın ve Sarımsaklı Plajı’nın tadını çıkarın.

Bodrum

BODRUM – MUĞLA

Yurtdışında turistler tarafından doğa, tarih ve kültürel zenginliğiyle şehir zannedilen Bodrum, kalesi,  beyaz evleri, sahil restoranları, butik mağazaları ve koylarıyla şuanda kalabalıktan uzakta baharı yaşayabileceğiniz bir yer. Bodrum arzu ettiğinizde huzura kaçacağınız istediğinizde de kalabalığa karışacağınız bir yer.

Tatil için Ege

ALAÇATI – İZMİR

Son yılların sabahlara kadar süren plaj partileri, DJ performansları ve festivalleriyle yaz boyu tıklım tıklım olan Alaçatı’ya eğlence tutkunuysanız mutlaka gidin. Cumbalı taş evleri, arnavutkaldırımlı sokakları, hediyelik eşya dükkânları, uluslararası rüzgâr sörfü yarışmaların düzenlendiği elverişli plajlara da sahip.

ASSOS – ÇANAKKALE

Troas bölgesinin güney kıyısındaki bir tepeye MÖ 900’de kurulan Assos, balıkçıları, asırlar öncesinden kalma antik sütunları, cennet koyları ve karşısındaki Midilli Adası’nın manzarasıyla oldukça etkileyici. Limanda balıkçılar ağlarını temizlerken başınızı kaldırıp asırlar öncesinden kalma antik sütunları görebileceğiniz başka bir yer var mı?

MARMARİS – MUĞLA

Doğası, tarihi ve dünyaca ünlü koylarıyla bu yaz gidilecek listemizde mutlaka olmalı. Sadun Boro’dan yadigar Okluk Koyu, bir gölü andıran sakin ve temiz sularıyla Selimiye, İçmeler ve Bozburun Yarımadası’nın doğusunda çam ağaçlarıyla çevrili, mavi bayraklı plaja sahip Turunç’ta doyasıya yüzüp, doğa yürüyüşü, jeep safari ve dalış yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor