Haber Merkezi

Ayder Yaylası dönüşüme hazırlanıyor

Ayder Yaylası dönüşüme hazırlanıyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kaçkar Dağı’nın eteklerinde bulunan dünyaca ünlü Ayder Yaylası, geleceğin cazibe merkezi olması ve kaçak yapıların önüne geçilebilmesi için dönüşüme hazırlanıyor.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası, ilk olarak 1987 yılında turizm merkezi ilan edildi. 1994 yılında Milli Park kapsamına alınan yayla, 1998 yılında ise doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alındı. Karadeniz’in en ünlü yaylalarından biri olan Ayder Yaylası, 2006 yılında ise Bakanlar Kurulu Kararı ile “Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi” ilan edildi. Toplamda 110 hektarlık alanda kurulu yaylada koruma amaçlı imar planları hazırlanmayınca, 2014 yılında 290 yapıdan 260’ı mahkemelik oldu. Mahkeme kaçak olduğu gerekçesi ile 158 yapı için yıkım kararı verdi. Çamlıhemşin Belediyesi tarafından yapılan yıkım ihalesine vatandaşların mağduriyeti gözetilerek katılım olmayınca yıkım gerçekleşmedi.

ERDOĞAN’IN TALİMATIYLA TOKİ DEVREYE GİRDİ

Vatandaşın mağdur olmaması ve yaylanın dokusunun bozulmaması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla TOKİ, dönüşüm ve yöresel restorasyon için devreye girdi. Yöre halkıyla yapılan istişarelerin ardından TOKİ, “Yöresel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” için ilk adımı atarak, ön yeterlilik ihalesi gerçekleştirdi. TOKİ tarafından gerçekleştirilen ihaleye danışmanlık için beş firma müracaat etti. İhaleye katılan beş firmanın dosyaları incelendikten sonra teknik ve mali teklifler alınacak ve son oturumda ise mali teklifler açılacak. Yaklaşık bir ay sürmesi beklenen sürecin ardından Ayder Yaylası’nda dönüşüm hız kazanacak.

YÖRE HALKI MAĞDUR EDİLMEYECEK

Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Ayder Yaylası’nın Karadeniz Bölgesi’nin turizm lokomotifi olduğunu belirterek; “Karadeniz’de Rize’de Ayder olmadan turizm olmaz. Bu arz ve talebi planlar ile destekleyip güçlendirmek lazım. Doğayı da korumak, yapılacak plan ile mümkün. En kötü plan, plansızlıktan iyidir ama mevcut yapı, hiçbir yapılaşmaya izin vermeyen, sadece koruma amaçlı gerçekleştirilmiş. Günde yaklaşık 25 bin kişinin gireceği bir alanda bu insanlara hizmet etmeyecek misiniz? 2007 yılından itibaren biz üçüncü belediye başkanı olarak görev yapıyoruz ama bir imar planını gerçekleştiremedik” şeklinde konuştu.

YÖRESEL RESTORASYON PROJESİ

Ayder’de yapmayı planladıklarının “Yöresel Restorasyon Projesi” olduğunun altını çizen Haşimoğlu; “Çalışmalar TOKİ üzerinden yürüyecek. İlgili beş bakanlık, valilik ve belediyenin ortaklaşa yürüteceği ortak bir çalışma olacak. Ayder’in sağlıklı bir altyapıya kavuşturulması ve koruma mantıklı bir plan ortaya çıkacak. Planlama sonrası kıymet değerleri tespit edilecek. Vatandaşlarla yapılacak çalıştay sonrası kararlar verilecek. Kimisi Ayder’in tamamen yıkılacağını söylüyor, kimileri Ayder’in imara açıldığını ve talan edileceğini söylüyor. Bunlar doğru söylemler değil” ifadelerini kullandı.

TERMAL MERKEZLİ BİR UYGULAMA OLUŞACAK

Ayder’in yüzyıllara hitap edecek iyi bir imar planıyla korunacağını vurgulayan Başkan Haşimoğlu, şunları ifade etti: “Koruma kullanma dengesini gözeten bir plan oluşacak. Plan içerisinde yıkılması gereken binalar olursa elbette yıkılacak. Ayder’de hiç kimse yokken insanlar, katır ve atlarla hasta taşıyarak termal kaplıcaları kullanmış. Senelerdir bu tedavi bölgede uygulanıyor, hatta termal merkezli bir uygulama oluşacak. Saniyede 7 litre ile termal çalışıyor. Sondaj ile debisi artırılarak termal amaçlı işletmeler olacak. İlk iş olarak Ayder’de bir imar planı yapılacak. Ayder’de var olan değerler, işletmeler tespit edilecek ve koruma kullanma amaçlı bir plan uygulamaya geçirilecek. Bunun içerisinde kaldırılması, yıkılması gereken binalar var ise vatandaş mağdur edilmeden işlem görecek.”

AYDER YAYLASI CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Ayder Turizm Derneği Başkanı Ömer Altun ise, Ayder’in dünyaca bilinen bir yer olduğunu, koruma amaçlı acil önlem alınması ve çehresinin değişmesi gerektiğini belirtti. Altun, kentsel dönüşümün mutlaka yapılması gerektiğini ama halka rağmen değil, halkla beraber yapılmasının önemli olduğunu ifade ederek; “Büyük bir mağduriyet içerisindeyiz. Ayder’de 290 tane yapı varsa bunun 190 tanesi kaçak yapı. Bunun acil bir şekilde düzenlemeye girmesi lazım. İnsanlar geçimini burada sağlamak zorunda. Bu ticareti yürütebilmek ve arz talebi karşılamak için yapı yapmış ama, devlete gelince bir türlü izin alamamış. Bu nedenle kaçak yapılar ortaya çıkmış” dedi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su