Haber Merkezi

Avrupa’nın ilk çiftçilik hayatının temelleri Kırklareli’nde atılmış

Avrupa’nın ilk çiftçilik hayatının temelleri Kırklareli’nde atılmış
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kırklareli’de 24 yıldır devam eden Aşağıpınar arkeolojik kazılarında, Avrupa’nın ilk çiftçilik hayatının temellerinin Trakya’da atıldığı tespit edildi.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan başkanlığında, Pınar Mahallesi Asilbeyli Köyü yolu üzerinde gerçekleştirilen kazılarda, Avrupa’nın ilk çiftçilik hayatının Kırklareli’de geliştiğine ilişkin önemli bilgilere ulaşıldı. Kazı çalışmalarının 24 yıldır kesintisiz bir şekilde sürdürüldüğünü belirten Prof. Dr. Özdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada Aşağıpınar arkeolojik kazılarının bilim dünyası açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

Avrupa'nın ilk çiftçilik hayatı

BÖLGEDEKİ İLK TARIM VE HAYVANCILIK İNCELENİYOR

Kazı çalışmalarında Anadolu’da gelişen ilk tarımın bölgeye gelişini ve Avrupa’nın ilk çiftçilik hayatının temellerinin atılmasını gün yüzüne çıkardıklarını vurgulayan Mehmet Özdoğan, bölgedeki ilk tarım ve hayvancılığı incelediklerini kaydetti. İlk yerleşimi anlamaya çalıştıklarını aktaran Prof. Özdoğan, şunları kaydetti:

avrupanin-ilk-ciftcilik-hayatinin-temelleri-kirklarelinde-atilmis-6

AVRUPA’NIN İLK ÇİFTÇİ YAŞAMI BURADA GELİŞMİŞ

“En alt kültür katlarına inmiş durumdayız. Kazılarımızda artık kesin sonuçlar almaya başladık. İlk yaşamı, neyle beslendikleri, nasıl yaşadıklarını artık biliyoruz. Bütün amacımız buranın önemini anlatmak. Kazılarımız, 24 yıllık çalışmaların meyvelerini vermeye başladı. Elimizdeki verilerde, buradaki ilk yerleşim M.Ö. 6 bin 200’lü yıllar civarı. İlk tarım hayatının buraya Anadolu’dan geldiğini biliyoruz. Anadolu’dan buraya evcil koyun, keçi, domuz ve sığırı da beraberinde getiriyorlar. Buğday ve mercimeği de yanlarında getirdiklerini gördük. Getirdikleri buğday ve mercimeğin tarımını yaparken, evcil hayvanları da yetiştiriyorlar. Kısa bir süre sonra domuz, ala geyik ve karaca gibi hayvanları avlayarak beslendiklerini gördük. Anadolu’da başlayan tarımın, Kırklareli’nde temelleri atılan ilk çiftçiliğin Avrupa’ya hızla yayıldığını tespit ettik. Tarımın, Aşağıpınar’a gelerek Avrupa’nın ilk çiftçi yaşamının burada geliştiğini görüyoruz. İngiltere’ye, İskandinavya’ya kadar giden çiftçi yaşamının, burada oluşum sürecini aşama aşama görüyoruz.”

avrupanin-ilk-ciftcilik-hayatinin-temelleri-kirklarelinde-atilmis-3

HİÇBİR SAVUNMA TERTİBATINA RASTLANMADI

Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Anadolu’nun Avrupa kültürüne çok şey kattığını aktararak, Anadolu ile Avrupa’nın temas noktasının Aşağıpınar olduğuna işaret etti. İlk çiftçilik hayatını gün yüzüne çıkarmanın mutluluğunu yaşadığını aktaran Özdoğan, buraya yerleşen ilk insanların geniş doğa, avlanma ve elverişli tarım nedeniyle mutlu olduklarını ve hiçbir savunma tertibatının bulunmadığını gördüklerini vurguladı. Özdoğan, hızla gelişen nüfus nedeniyle göçlerin de başladığını ve yerleşim alanlarının değiştiğini kaydetti.

avrupanin-ilk-ciftcilik-hayatinin-temelleri-kirklarelinde-atilmis-2

TARİH ÖNCESİ AÇIK HAVA MÜZESİ OLUŞTURULUYOR

Kazı çalışmalarından elde ettikleri bilgiler doğrultusunda, 8 bin 200 yıl öncesini maket ve modellerle topluma aktaracaklarını belirten Özdoğan, bilgi ve bulguları bir müzede sergilemek için yaklaşık 5 senedir devam eden projeleri hayata geçirmeye başladıklarını dile getirdi. Tarih Öncesi Açık Hava Müzesi’nin, Türkiye’de ilk olarak Kırklareli’de kurulmaya başlandığını aktaran Prof. Özdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

Avrupa'nın ilk çiftçilik hayatının temelleri

TÜRKİYE’DE İLK OLACAK

“8 bi̇n 200 yıl öncesi̇ i̇lk köy yaşamını, tarımı ve çi̇ftçi̇li̇ği̇ maket ve modellerle anlatmaya çalışıyoruz. Bu Türkiye’de ilk, dünyada ise en kapsamlı Tarih Öncesi Açık Hava Müzesi olacak. Çalışmalarımızı tüm hızımızla sürdürüyoruz. Projenin en kısa sürede tamamlanması maddi imkanlara bağlı. Bütün projelerimizi hazırladık. Destek konusunda ciddi sıkıntılar var. Ama her şeye rağmen müzemizi hizmete açmak için sabırsızlanıyoruz. Hazırladığımız bazı maket ve modellerin montaj çalışmalarını sürdürüyoruz. Türkiye’de ilk tarım, geleneksel tarım ve ustalıkları şu an sergileniyor.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su