Kadir Toprakkaya

Avrupa’da yeşil rotalar

Avrupa’da yeşil rotalar
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

FEST Travel Kurban Bayramı tatilini de içine alan 22-26 Eylül 2015 tarihlerinde gerçekleşmesi planlanan “Makedonya- Balkan Florası ve Ohrid Gölü” gezisinde tarih ve yeşil rotalar anlayışını bir araya getiriyor.

5 milyon yıl önce, Pliosen döneminde jeotektonik çökelme sonucu oluşmuş olan Ohrid Gölü’nün, bölgeye özgü birçok endemik türü barındırdığı biliniyor. Pelister Milli Parkı, beş iğne yaprağa sahip molika Çamı (pinus peuce) gibi buzul çağ mirası birçok kalıntı, endemik bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Ohrid Gölü’nün bu biyolojik çeşitliliği keşfediliyor.

Gezi programında Ohrid Gölü’nün yanı sıra Pelister Dağı (Baba Dağı), Galicika Dağı Milli Parkı Florası; Pelister Milli Parkı doğa müzesi, Antik Heraclea kenti ve kent mozaikleri, Bitola’da Atatürk’ün Manastır Harbiye Mektebi’ndeki müze ve odasının gezilmesi de yer alıyor. Aziz Nikolas Kilisesi ve UNESCO tarafından korumaya alınan Galiçnik Köyü, Ohrid, Bitola (Manastır) ve Üsküp Kalesi, Türklerin yaşadığı eski mahallenin, Kurşunlu Han, Mustafa Paşa Camisi gibi Osmanlı camileri de görülecek yerler arasında… Üsküp kentlerinde Balkani Makedon kültürünün tanınması ve Osmanlı kültür izleri heyecan verici…

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Ohrid Gölü’nde tekne gezintisini kaçırmayın. Keşfetmenin tam zamanı…

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su